W sobotę przypada 448. rocznica podpisania Unii Lubelskiej. Porozumienie między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim zostało przyjęte 28 czerwca, a uroczyście podpisane 1 lipca 1569 roku. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.
– To fakt wciąż za mało doceniany – mówi regionalista, heraldyk i lubelski przewodnik Tadeusz Sobieszek. – Gdy oprowadzałem kiedyś Normana Daviesa po Lublinie, dowiedziałem się od niego, że w oksfordzkim archiwum znajduje się kopia Unii Lubelskiej. I on jako pierwszy zaczął mówić, że początek Unii Europejskiej tkwi w Unii Lubelskiej. Ówcześnie Korona i Litwa to były duże państwa, o wielkim znaczeniu w Europie.
– Jak przekonuje prezes Unii Szlaków „Zachód – Wschód” Janusz Kopaczek – nigdzie w Europie nie było wcześniej tak dużego wydarzenia, które na kilka miesięcy zgromadziło kilkuset dyplomatów, w tym najważniejszych polityków państw ówczesnego Starego Kontynentu. Dlatego uważamy, iż ten skarb należy odkryć.
Podobnie jak kultura, Unia Lubelska także ma swoją noc, zorganizowaną 1 lipca. Jej uczestnicy będą mogli zabawić się w detektywów, odkrywających tajemnice sejmu 1569 r. Przewodnicy przygotowali także zwiedzanie miasta… po cichu. Jego uczestnicy nie będą słuchać standardowych opowieści o miejscach. Skupią się na obserwowaniu i odgadywaniu, jaka historia kryje się za danym budynkiem. W programie jest także konkurs z nagrodami. Zwiedzanie miasta w ramach Nocy Unii Lubelskiej rozpocznie się o 20.00 w bazylice Dominikanów na Starym Mieście.
Obchody rocznicy potrwają do poniedziałku. Ich szczegółowy program można znaleźć na stronie lublin.eu.
MaG / KosI
Na zdj: Dzień Unii Lubelskiej: Otwarcie interaktywnej ekspozycji muzealnej „Sejmograf 1569+” w Lubelskim Domu Technika, 01.07.2017, fot. Mirosław Trembecki