Zaostrzona bioasekuracja pomoże w walce z ASF

asf1

W związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń główny lekarz weterynarii wprowadził zaostrzony program bioasekuracji.

Na jego podstawie wymagane jest podwójne ogrodzenie wysokości co najmniej 1,5 metra w gospodarstwach, w których są utrzymywane świnie w systemie otwartym. Ponadto konieczne jest wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji. Do budynków, w których są trzymane świnie, nie wolno wchodzić osobom postronnym, a osoby przebywające w budynkach inwentarskich mają używać odzieży i obuwia  ochronnego.

Program został wprowadzony po to, by zapobiegać szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.
Na terenie województwa lubelskiego program obowiązuje w powiatach: bialskim w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski.
Termin dostosowania gospodarstw do zaostrzonego programu bioasekuracji upływa 14 sierpnia.

Hodowcy, którzy nie spełnią wymagań, mogą składać oświadczenia w tej sprawie do powiatowego lekarza weterynarii. W takiej sytuacji wyda on decyzję nakazującą wybicie świń utrzymywanych w gospodarstwie. Hodowcom natomiast będzie przysługiwać odszkodowanie za zabite świnie oraz rekompensata za rezygnację z utrzymywania świń.

Świnie z gospodarstw, których właściciel  nie spełni do 14 sierpnia wymogów bioasekuracji i nie złoży w terminie stosownego oświadczenia do lekarza weterynarii, również zostaną wybite. Jednak w takiej sytuacji rolnikowi będzie przysługiwać jedynie odszkodowanie za zabite świnie. Nie otrzyma on natomiast rekompensaty ze rezygnacje z utrzymywania trzody chlewnej w gospodarstwie. 

Pełny program jest dostępny na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

MaG / MaT

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version