Od 1 sierpnia wchodzą zmiany dotyczące przyznawania świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 +”. Nowości dotyczą przede wszystkim osób, które dopiero będą chciały pobierać świadczenia. Zmianom jednak powinni przyjrzeć się również, Ci którzy już je otrzymują.
Zdaniem urzędników zmiany w programie mają charakter kosmetyczny. Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest zmiana okresu świadczeniowego, który będzie trwał od października 2017 do września 2018. Wnioski będzie można składać już od sierpnia bieżącego roku.
– Nie ma tak, że jeśli już ktoś od kwietnia zeszłego roku korzysta z programu będzie dalej pobierał pieniądze bez złożenia nowego wniosku – mówi zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Mariusz Kidaj. – Te dokumenty można składać już od 1 sierpnia. Jeżeli zrobimy to jeszcze przed zakończeniem wakacji, to świadczenie będzie wypłacane bez żadnego poślizgu.
Zmiany wprowadzane w programie „Rodzina 500+” mają przede wszystkim uszczelnić cały system. Nowości dotyczą między innymi rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ci, którym przyznano alimenty będą musieli pokazać urzędnikom odpowiedni tytuł wykonawczy, a nie zwykłe oświadczenie. Ważna jest również kwestia wychowywania dziecka naprzemiennie przez rodziców.
– Dziecko wtedy jest uznawane, jako członek dwóch rodzin – tłumaczy Kidaj. – Do tej pory bazowaliśmy na świadczeniach rodziców. Jednak te informacje często były sprzeczne. Teraz proporcjonalnie dzielimy obecność dziecka.
Zamiany dotyczą tzw. „ryczałtowców”.
– Jest to spora grupa osób prowadzących działalność gospodarczą, która ryczałtowo się rozlicza – podkreśla Kidaj. – Te osoby miały do tej pory możliwość oświadczyć dochody. Oczywiście oświadcza się różne rzeczy, często te sumy były zaniżane. Teraz potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.
– To bardzo ważna dla mnie pomoc – mówi pani Natalia, która korzysta ze wspomnianych świadczeń. – Uważam, że jest to potrzebny program. Nam dużo to daje. Widzę to w takich codziennych zakupach. Można kupić więcej i lepszej jakości rzeczy. Jest łatwiej – dodaje.
A jak program „500+” oceniają specjaliści?
– Świadczenia te w sposób istotny wpływają na życie rodzin – mówi prof. Anna Kanios, kierownik Zakładu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Ten program jest dobrym pomysłem, jako koncepcja wsparcia rodzin i podniesienia jakości życia. (…) Ryzyko, które widzę to trudność z monitoringiem wydatkowanych środków.
Część rodzin przyznane pieniądze nie wydaje na dzieci, ale na przykład na napoje wysokoprocentowe. Urzędnicy zaznaczają jednak, że ta kwestia na Lubelszczyźnie ma charakter marginalny. W przypadku stwierdzenia marnotrawienia świadczeń, pieniądze mogą być wymienione, na przykład na bony żywnościowe. Takich rodzin w naszym regionie jest około 30.
Według najnowszych danych na Lubelszczyźnie z programu korzysta ponad 150 000 rodzin. Do tej pory w naszym województwie w ramach programu „Rodzina 500+” wypłacono już 1 mld 800 mln złotych.
MaTo
Fot. archiwum