Ogromną pracę na rzecz obszarów wiejskich wykonała Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień. Dla puławskiego subregionu i nie tylko pozyskała prawie 30 mln złotych. Powstało 41 podmiotów gospodarczych, utworzono w pensjonatach i agrokwaterach 322 miejsca noclegowe, 500 km szlaków rowerowych, 100 km szlaku kajakowego, udostępniono turystom 27 nowych atrakcji takich jak Park Owadolandia, Ogród Salikarium, wypożyczalnie rowerów i kajaków, wyposażono 10 obiektów gastronomicznych, zmodernizowano 55 świetlic i 40 obiektów rekreacyjno-sportowych.
W odnowiony dwór Kossaków w Kośminie LGD Zielony Pierścień tchnęła życie, na nieużytkach w Rąblowie powstał Park Miniatur i Labiryntów, Manufaktura Różana z Końskowoli szybko stała się wizytówką regionu, „Moje Owoce” ze spiżarni Marii Figiel w Klementowicach nie nadążają za popytem, wypożyczalnia kajaków Kamila Cieślaka w Górze Puławskiej też. W agroturystycznym gospodarstwie „Pod Jabłonią” w Celejowie wszystkie pokoje wypełnione Pomorzanami.
O skarbach Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień usłyszymy w reportażu.
LGD Zielony Pierścień odgrywa dużą rolę w popularyzowaniu produktów regionalnych i tradycyjnych wśród konsumentów (w ostatnią niedzielę w Nałęczowie odbył się VIII Festiwal Produktu Lokalnego). Dzięki temu powstało kilkanaście firm rodzinnych produkujących regionalne rarytasy.
O aktywności i kreatywności, która daje korzyść wszystkim będziemy mówić w towarzystwie wielu gości.
Zaprasza Czesława Borowik.
Fot. Czesława Borowik / MatA / Zbigniew Pacholik (materiał nadesłany)