Pomimo licznych apeli i działań prewencyjnych ciągle dochodzi do tragicznych zdarzeń przy pracach w gospodarstwach rolnych. Scenariusze zwykle bywają podobne: nieuwaga, brawura, brak odpowiednich czy nawet obowiązkowych zabezpieczeń jest przyczyną śmierci czy kalectwa.
Dlatego tak ważne jest promowanie tych, którzy bezpieczeństwo traktują priorytetowo – i tu właśnie jako region mamy takie osoby, które mogą być podawane za przykład dobrych praktyk.
Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w Polsce jest położone na terenie województwa lubelskiego. To zwycięzca XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Plebiscyt co roku organizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, promując w ten sposób bezpieczne zasady pracy w rolnictwie.
Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 1000 gospodarstw z całej Polski. Zwycięskie gospodarstwo w miejscowości Górne w powiecie łęczyńskim prowadzą Beata i Piotr Kondraccy. Zajmują się hodowlą trzody i uprawą zbóż. Jak przyznaje właściciel, bezpieczeństwo pracy jest tu najważniejsze, dlatego zabezpieczony jest każdy detal:
– Bezpieczeństwo w gospodarstwie jest bardzo ważne, bo mamy do czynienia z ogromną ilością maszyn. Chwila nieuwagi może bardzo drogo kosztować – utratę zdrowia, a w najgorszym wypadku życia. Mamy specjalne pomieszczenia wydzielone do przechowywania środków ochrony roślin, które są zabezpieczone przed wejściem osób postronnych. Również pomieszczenia do przechowywania sprzętu bądź nawozów również są zamykane, żeby nie dostały się osoby niepowołane. Jeśli chodzi o podstawę bezpieczeństwa, to wydaje mi się, że ład i porządek wiele załatwia.
– Konkurs to jedno z działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz bezpieczeństwa rolników i ich rodzin – mówi dyrektor Biura Prewencji Centrali KRUS Cezary Nubis. – Za każdym wypadkiem kryje się tragedia rodziny. Żadne pieniądze nie są w stanie wyrównać strat, jakie rolnik ponosi przez to, że nie może pracować w gospodarstwie rolnym. Docieramy do rolników poprzez ulotki, szkolenia, konkursy. W piętnastu edycjach „Bezpiecznego Gospodarstwa Rolnego” zwizytowanych zostało ponad 17 tysięcy gospodarstw, gdzie wskazywaliśmy kierunki dobrych praktyk w rolnictwie. Dbamy również o to, aby osoby pomagające w gospodarstwie, czyli również dzieci i osoby starsze, przebywające na terenie gospodarstwa, również nie ulegali wypadkom.
– Wszyscy laureaci tegorocznego konkursu są godnym naśladowania wzorem pod względem poziomu BHP i dbałości o estetykę obejścia – podkreśla członek komisji konkursowej, wizytującej gospodarstwa, Tomasz Abramczyk. – Zwracamy uwagę na takie zagrożenia, jak brak zabezpieczeń przy kombajnach, zwracamy uwagę na nieoznakowane progi oraz czy jest w gospodarstwie oddzielona część mieszkalna od produkcyjnej. Widać, że to gospodarstwo wygląda elegancko.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się we wrześniu, podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show w Bednarach koło Poznania.
MMaks (opr. DySzcz)
Fot. archiwum