Deptak upodobni się do placu Litewskiego

deptak1

W przyszłym roku lubelski deptak czeka gruntowna przebudowa. Podczas remontu trzeba spodziewać się sporych utrudnień w ruchu pieszych. Prace będą prowadzone od ul. Kapucyńskiej aż do Bramy Krakowskiej.

Lifting czeka też plac Łokietka, sięgając do ul. Bajkowskiego. W prawo natomiast prace dojdą mniej więcej do wysokości kiosku ruchu w okolicach lubelskiej katedry. 

To jedna z najważniejszych inwestycji w naszej historii. Założenia projektu rewitalizacji Śródmieścia przyjmują, że obszar nowej promenady, która powstała na placu Litewskim, i istniejący deptak będą stanowić jedną spójną przestrzeń publiczną, która będzie uporządkowana w sposób do siebie zbliżony. Wszystkie rozwiązania, zarówno materiałowe, jak i elementów małej architektury będą nawiązywały do tych, które już są na placu Litewskim – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin. – Zostanie zmieniona nawierzchnia. Nowa będzie z płyt granitowych. To rozwiązanie podobne do tego zastosowanego na placu Litewskim. Oświetlenie będzie ulokowane po południowej stronie Krakowskiego Przedmieścia, natomiast po drugiej stronie będą usytuowane drzewa. Wokół nich zostaną ustawione ławki.

– Utrudnienia oczywiście będą, dlatego że po jego obu stronach mamy pasaże, w których znajdują się lokale użytkowe i realizacja robót będzie niestety nieco uciążliwa – stwierdza Marzena Szczepańska. Jednak – jak dodaje – miasto i wykonawca będą starali się jego ograniczyć. – Roboty planujemy rozpocząć od centralnej części deptaka. Będą one prowadzone w taki sposób, żeby zachować tam ruch pieszych. W momencie, kiedy przejdziemy do realizacji pasów bezpośrednio położonych przy ścianach kamienic, pojawią się 2-3 dniowe utrudnienia.

Na deptaku, jako pierwszym miejscu w Lublinie, zostaną wprowadzone zasady powstającej Księgi Standardów. Znajdą się w niej wytyczne dotyczące zabytkowych obiektów, mające m.in.  uporządkować m.in. kwestię tzw. „chaosu reklamowego”. – Lublin jako drugie miasto w Polsce wprowadzi tego typu standardy, które będą ułatwiać życie przedsiębiorcom. Dzięki nim wszyscy będą wiedzieli, jak w tej przestrzeni powinna wyglądać reklama. Przedsiębiorcy i właściciele budynków będą mieli każdą kamienicę „rozpracowaną” w najdrobniejszych szczegółach pod względem estetyki i oszyldowania. Tak żeby ta przestrzeń była przyjazna i atrakcyjna i byśmy byli z niej dumni – informuje menadżer lubelskiego Śródmieścia, Marek Poznański.

– Przykład placu Litewskiego pokazuje, że przestrzeń o dobrej jakości materiałów jest istotna. Ważne, żeby zachować tam zieleń i historyczny krajobraz miasta, nastrój dawnego, zabytkowego. Jednocześnie należy polepszyć jakość i dzięki temu zwiększyć możliwości działania, jeśli chodzi o sezonowe zagospodarowanie terenu. Równa nawierzchnia spowoduje, że rozstawiane tam ogródki będą mogły być lżejsze – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Przebudowa deptaka ma się rozpocząć wczesną wiosną przyszłego roku. Zakończenie robót zaplanowano natomiast na 15 maja 2018 roku.
Miasto na inwestycję ma zamiar przeznaczyć ok 12 mln złotych. 

MaTo

Fot. pixabay.com

CZYTAJ TEŻ: Na początek deptak. Księga Standardów uporządkuje centrum Lublina

 

Exit mobile version