Premier Beata Szydło oczekuje, że instytucje opracowujące nowy system dowodzenia: MON i BBN będą to robiły „w duchu konsensusu i odpowiedzialności za rozwój naszej armii oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa” – napisano w komunikacie Kancelarii Premiera. Szefowa rządu uważa też, jak stwierdza komunikat – zmiany w armii muszą być dokonywane spokojnie i z rozmysłem.
Premier Beata Szydło rozmawiała w ostatnich dniach na temat reformy systemu dowodzenia w polskiej armii zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i zażądała wyjaśnień od szefa MON Antoniego Macierewicza oraz Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego. Prezydent przedstawił swoje wątpliwości dotyczące opracowywanego nowego systemu dowodzenia, jak również wiążących się z tą sprawą awansów generalskich.
Jak mówił na antenie Radia Lublin europoseł Prawicy Rzeczypospolitej, były marszałek Sejmu, Marek Jurek (na zdj.) – jeżeli występują napięcia między zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, a członkiem Rady Ministrów (…) to dobrze, że premier idzie do prezydenta o tym rozmawiać.
Czy jednak musiało do tego dojść? Czy prezydent Duda i minister Macierewicz nie mogli usiąść i porozmawiać o różniących ich kwestiach? (…) – Moim zdaniem absolutnie nie. Przecież sygnały, że prezydent chce mieć wpływ na decyzje, które musi podejmować, że chce współpracy, chce ministra, który będzie z nim współpracował, prezydent wysyłała wcześniej więc tutaj nie możemy mówić, że nie było tutaj sygnałów ostrzegawczych – powiedział Jurek.
Tematem konsultacji była też sprawa generała Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, wobec którego – jak napisano w komunikacie – zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że generał miał wcześniej m.in. zastrzeżenia do kandydatów na generałów zgłoszonych przez szefa MON.
Zdaniem Beaty Szydło – jak napisano: „postępowanie to nie powinno mieć wpływu na procedurę dotyczącą awansów generalskich, która leży w gestii Pana Prezydenta”.
Ponadto premier wyraziła oczekiwanie, że sprawa generała Kraszewskiego zostanie zakończona „bez zbędnej zwłoki”.
Według europosła – sytuacja z generałem Kraszewskim jest bardzo niedobra, jeżeli najbliższych współpracowników prezydenta traktuje się jak osoby podejrzane, to to naprawdę już jest przekroczenie granic, które we współpracy powinny obowiązywać. W takiej sprawie, jeżeli minister ma jakieś zastrzeżenia – idzie do prezydenta i na końcu przyjmuje jego stanowisko – powiedział gość Stefana Sękowskiego. (…) Do tej sprawy nigdy nie powinno było dojść i miejmy nadzieję, że zostanie jak najszybciej zamknięta.
Zdaniem europosła PiS decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o niewręczeniu stopni generalskich 15 sierpnia nie jest konfliktem pomiędzy nim a szefem MON Antonim Macierewiczem. Marek Jurek mówił, że prezydenta nie można traktować jako jednego z polityków obozu rządzącego – nie traktujmy tego, że prezydent używa swoich uprawnień jako czegoś wyjątkowego – powiedział. – Prezydent przez jakiś okres na przykład, udziela zaufania temu, czy innemu ministrowi, temu czy innemu zespołowi politycznemu – to jest sytuacja jego koncesji. Natomiast nie traktujmy tego, jako sytuacji szczególnej. Zwierzchnik Sił Zbrojnych ma niezbywalne obowiązki i chce mieć instrumenty ich wykonywania i się o nie upomina. Moim zdaniem to jest kryzys, który ma szansę zakończyć się dobrze. (…) Jest Konstytucja – zarówno prezydent, jak i pani premier, jak i partia rządząca działają z mandatu tych samych wyborców – dodał.
Kilka dni temu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że 15 sierpnia – zgodnie z decyzją prezydenta – nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Prezydent uzasadnił ją brakiem „warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”. Andrzej Duda powiązał to z trwającymi pracami i brakiem uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
Dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że do 10 sierpnia Minister Obrony Narodowej przedstawił Prezydentowi RP 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy, a także kolejne stopnie generalskie.
W ubiegłym roku 15 sierpnia, czyli w uroczystość w święto Wojska Polskiego Andrzej Duda na stopnie generalskie mianował łącznie 8 osób: 2 na stopień generała broni i po 3 na stopień generała dywizji i na stopień generała brygady.
IAR / Sęk / opr. SzyMon
Fot. Lowdown /wikipedia.org/