Różnorodność kultury żydowskiej poznają uczestnicy rozpoczynającego się w Lublinie Festiwalu MiszMasz. Wśród licznych festiwalowych propozycji są warsztaty, koncerty, spektakle i spacery tematyczne.
Oficjalne otwarcie imprezy o 18.30, ale już w południe uczestnicy warsztatów muzyki klezmerskiej poznawali żydowskie melodie pod okiem członków polsko-niemieckiego zespołu Global Shtetl Band.
– Wbił nam się w głowę rytm, której jest bardzo często stosowany w tej muzyce i w jego obrębie prowadzimy różne melodie – mówi uczestnik warsztatów Michał Kryszuk.
– Opisujemy ten festiwal jako mieszankę tradycji z nowoczesnością. Mówimy o dziedzictwie żydowskimi, tym minionym, o tej kulturze, której w Lublinie już nie ma. Przypominamy pewne tradycje. Ale też chcemy mówić o tym, co dzisiaj dzieje się w kulturze żydowskiej, chociażby w Izraelu – wyjaśnia Joanna Krauze.
– Staraliśmy się stworzyć program, który byłyby skierowany do różnych grup wiekowych i osób mających różne zainteresowania, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie w tym naszym MiszMaszu – stwierdza Teresa Klimowicz ze stowarzyszenia „Studnia Pamięci”, organizatora festiwalu. – Istnieje duże zainteresowanie wydarzeniami związanymi z dziedzictwem żydowskim w Lublinie. Pomyślałyśmy, że warto by stworzyć imprezę, łączącą różne wątki, które do tej pory przewijały się pojedynczo.
– Polecam spektakl „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele”, które odbędzie się w niedzielę o 16.00 na Rynku Starego Miasta. Zawsze jest bardzo widowiskowe. Są różne gry i zabawy dla dzieci. Zaczynają się one już od piątku na Starym Mieście. Koleżanki ze stowarzyszenia „Studnia Pamięci” będą oprowadzać po dawnym mieście żydowskim. Wszystkie imprezy są darmowe – poleca jedna z festiwalowych wolontariuszek.
Uroczyste otwarcie festiwalu, połączone z koncertem zespołu Global Shtetl Band, nastąpi o godzinie 18.30 w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”, ul. Grodzka 21. Później – około godzinie 20.00 – rozpocznie się Muzyczny Szabat w restauracji Hades-Szeroka przy ul. Grodzkiej 21.
Festiwal potrwa do niedzieli. Pełny jego program można znaleźć na stronie teatrnn.pl.
MaK
Fot. Mirosław Trembecki