Historyczny mural uczcił urodziny Lublina

img 1598 5

24 sierpnia oficjalnie odsłonięto reprodukcję jednego z najważniejszych widoków Lublina. Mural „Wjazd generała Zajączka do Lublina” powstał przy ulicy Zamojskiej 47 na ścianie budynku Wyższej Szkoły Nauk Społecznych.

Inspiracją do wykonania  malowidła był obraz z 1826 roku autorstwa Philipa Dombecka. Jest to jeden z etapów projektu „7×700″, realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej z okazji obchodów wielkiego jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

– Obraz jest dla nas bardzo ważny – mówi współautorka pracy Anna Kłys. – Pochodzę z Lublina. Malowidło jest dokumentem miasta, które możemy odtworzyć ponownie, uwiecznić go na większej powierzchni 130 metrów kwadratowych i wydobyć z niego szczegóły ważne w tamtym czasie. Starałyśmy się wiernie odtworzyć detale architektoniczne znajdujące się na oryginalnym obrazie.

Mieszkańcom miasta mural bardzo się podoba. – To ładna odmiana. Wcześniej brakowało czegoś takiego na ulicy – mówi jeden z nich. – Wygląda jak baśniowa ilustracja – uważa inny.

– Projekt „7×700″, czyli 7 murali na 700-lecie Lublina, powstał w 2015 r. Natomiast pierwszy mural powstał w zeszłym roku z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Malowidło to prezentuje nieistniejącą już dzielnicę żydowską. Jest ona uwieczniona przy Tarasach Zamkowych – informuje Anna Bakiera z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. Jak dodaje obraz „Wjazd generała Zajączka do Lublina” został wybrany ze względu na znajdującą się na nim panoramę miasta. – Jak możemy przypuszczać, generał Zajączek tak naprawdę nigdy do miasta nie wjechał.

– Street art jest w stanie w sposób bardzo jakościowy włączyć się w proces rewitalizacji przestrzeni miejskiej – stwierdza zastępca prezydenta Lublina, Krzysztof Komorski. – Projekt „7 murali na 700-lecie” to taki prezent dla naszego miasta od środowiska lubelskich artystów. Obraz „Wjazd generała Zajączka do Lublina” jest dziełem symbolicznym. Widzimy analogię pomiędzy czasami, w których był malowany a obecnymi, kiedy miasto rozkwita, powstaje wiele nowych inwestycji i Lublin na naszych oczach się zmienia. W tamtym okresie również się zmieniał. Zamek, który widzimy, był wtedy stosunkowo młodym obiektem. Można tam dostrzec świeżą fasadę archikatedry i nowy ratusz przy Krakowskim Przedmieściu. Unikalna jest perspektywa obrazu w stosunku do miejsca, w którym się znajdujemy. Jeśli cofniemy się troszeczkę w stronę Mostu Lutosławskiego, znajdziemy się w miejscu, z którego prawdopodobnie to dzieło było malowane.

– Bardzo dobrze się stało, że mural powstał na budynku uczelni wyższej, gdyż Lublin jest miastem akademickim, które kształci 65 tys. studentów z niemalże 100 krajów – mówi dr Błażej Dyczewski z Wyższej Szkole Nauk Społecznych. – Poprzez takie niesamowite malowidła mieszkańcy Lublina mogą poznać historię i poczuć niesamowitą wież z tym miastem.

W 2017 roku powstaną jeszcze trzy murale. Kolejny z nich opowie o najważniejszych postaciach w historii miasta.

LilKa

Exit mobile version