Hospicjum bez kontraktu na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

002 1686

Mają pod opieką 4 tysiące niepełnosprawnych pacjentów i nowoczesny oddział. Mimo to poradnia stomatologiczna Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie od 1,5 miesiąca część swoich podopiecznych odsyła z kwitkiem. Placówka nie otrzymała kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Tymczasem narkoza to jedyny sposób na kompleksowe wyleczenie zębów u osób niepełnosprawnych lub poważnie chorych.

Choć Jaś jest zdrowym chłopcem, to jednak – jak większość ludzi – boi się dentysty. Przekonanie go do leczenia graniczy z cudem. W przypadku osób niepełnosprawnych podjęcie jakichkolwiek prób często mijałoby się z celem, a wyleczenie zębów bez znieczulenia ogólnego jest niemal niemożliwe. Pani Dorota, opiekunka z Domu Pomocy Społecznej w Matczynie potwierdza opinię lekarzy na ten temat. – Chorzy nie chcą lub nawet nie potrafią otworzyć ust.

– Bardzo trudno jest leczyć w standardowych warunkach pacjenta, który nie współpracuje – podkreśla dr Małgorzata Borowska z hospicyjnej poradni stomatologicznej. – Szansą na pełne wyleczenie dla niepełnosprawnych jest oddzielny kontrakt na świadczenia stomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym. To daje możliwość działania jednoczasowego co jest znacznie mniej obciążające dla pacjenta – tłumaczy.

– To kuriozalna sytuacja. Kryteria konkursu, które ustaliło Ministerstwo Zdrowia nie daje szans takim małym instytucjom jak nasza – mówi ojciec Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Narodowy Fundusz Zdrowia deklaruje pomoc i stąd dodatkowy konkurs. W przesłanym do Polskiego Radia Lublin oświadczeniu czytamy: W wyniku analizy dyrektor oddziału podjął decyzję o ogłoszeniu postępowań uzupełniających, w tym również w zakresie leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym w celu polepszenia dostępności do świadczeń. Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 21 sierpnia br.

Placówka zgłosiła już udział w konkursie uzupełniającym, a odpowiedź ma przyjść za miesiąc.

Tymczasem pacjenci hospicjum od początku lipca kierowani są do Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej przy ulicy Lubartowskiej w Lublinie oraz do placówki przy ul. Onyksowej.

ZAlew

Fot. pixabay.com

Exit mobile version