Ponad 7500 wniosków o zasiłek z programu „Rodzina 500 Plus” na kolejny okres wpłynęło już do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przez pierwsze 2 tygodnie ich przyjmowania. To więcej niż 1/3 liczby obecnych świadczeniobiorców w stolicy województwa.
– 4000 nowych wniosków wysłano zalecaną w programie drogą elektroniczną. Najprostszą oferują banki. Kolejną formą są funkcjonujące w urzędach skrzynki ePUAP, jeszcze inna to portal usługowo-informacyjny Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia – przypomina rzecznik MOPR-u Magdalena Suduł (na zdj.).
– W nowym okresie zasiłkowym zostały wprowadzone pewne zmiany. To jest dopiero początek ich funkcjonowania – samotni rodzice występując o świadczenie 500+ na pierwsze, czy też kolejne dzieci muszą udokumentować, że zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica – podkreśla Magdalena Suduł. – Formą udokumentowania tego faktu może być wyrok sądu zasądzający alimenty ale nie tylko. Może to być również umowa spisana przed notariuszem, której sąd nada klauzulę wykonalności, może to być również ugoda zawarta w tej kwestii przed mediatorem, ale również zatwierdzona przez sąd, czy też ugoda zawarta przed sądem i w tym przypadku będzie to protokół z jej zawarcia.
Rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia. Zrobienie tego później niż w październiku spowoduje, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Dokumenty musi złożyć każdy, kto nadal chce korzystać z finansowej pomocy państwa w wychowaniu dziecka. Można to zrobić nie tylko bezpośrednio w gminie ale też wysłać pocztą lub przez Internet na przykład za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby zarejestrować profil na platformie wystarczy wejść do Internetu, lub wybrać się do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania i potwierdzić swoją tożsamość. Na PUE ZUS zamieszczony jest wniosek o wypłatę „500 Plus” i za pośrednictwem strony pue.zus.pl można taki wniosek złożyć. Wypełnienie elektronicznego formularza zgodnie z opisem poszczególnych rubryk zajmuje średnio około 10 minut, a nie jesteśmy przy tym ograniczeni godzinami pracy urzędów. Starający się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko muszą pamiętać o dołączeniu nowych załączników. Mogą być to skany lub zdjęcia.
JB / IAR
Fot. SzyMon