Nowy rok szkolny już za pasem. W tym roku ponad 46 000 uczniów rozpocznie naukę w lubelskich placówkach oświatowych.
– Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie nowego roku szkolnego – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Reforma oświaty była bardzo trudna i obciążona dużymi emocjami. Nie ukrywamy, że chcemy zachować to, co dla nas jest najważniejsze, czyli wysoki poziom usług edukacyjnych – dodaje.
W związku wprowadzeniem reformy oświaty w szkołach dostosowano pomieszczenia na potrzeby klas I-III, świetlic, pracowni tematycznych oraz przeprowadzono remonty sanitariatów.
– To był pracowity czas – podkreśla Żuk. – Remonty, których koszt to 23 miliony złotych, zostały zrealizowane, bądź jeszcze w niewielkim zakresie są przeprowadzane.
Urzędnicy chwalą się też, że żaden z nauczycieli w wyniku reformy nie stracił pracy.
– To nasz ogromny sukces – zaznacza dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Ewa Dumkiewicz-Sprawka. – Zwracam jednocześnie uwagę, że większa liczba uczniów w stosunku do ubiegłego roku, dała możliwości powiększenia liczby etatów w edukacji wczesnoszkolnej. Jest większe zapotrzebowanie na korzystanie ze świetlic szkolnych i ze stołówek. Automatycznie rośnie liczba nauczycieli – dodaje.
Nowy rok szkolny to również szereg zagrożeń. O bezpieczeństwo uczniów zadba lubelska policja.
– Będą wzmożone patrole w rejonach szkół – zapowiada naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Teresa Wąsikowska. – Przez cały czas będziemy się starali być blisko placówek. Wszystko po to, by monitorować poczucie bezpieczeństwa i reagować na przejawy zagrożeń, które się pojawią. Poza tym, taka systematyczna obecność policji w szkole będzie też skutkowała tym, że będziemy docierali tam z działaniami profilaktycznymi.
Przypomnijmy, że w tym roku w wyniku reformy wprowadzonej przez rząd ubiegłoroczni szóstoklasiści zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej. W Lublinie funkcjonowały 23 gimnazja (w tym jedno gimnazjum dla dorosłych). Od 1 września powstało 8 nowych szkół podstawowych, przekształconych z gimnazjów numer 1, 5, 7, 14, 15, 16, 18 i 19. Zupełnie zlikwidowane zostało Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej. W to miejsce przeniesiono Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych z ul. Spokojnej. Powstaną 2 licea ogólnokształcące – z gimnazjów numer 9 i 10. Gimnazja funkcjonujące w ramach zespołów szkół – w jednym budynku – zostaną przekształcone lub włączone w szkoły podstawowe czy licea ogólnokształcące. Stopniowo wygaszone zostaną gimnazja numer 4, 6, 27 i gimnazjum dla dorosłych.
MaTo / TSpi
Fot. pixabay.com