Projekcja filmu „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa zakończy dziś 11. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Ostatni tydzień w Kazimierzu Dolnym i Janowcu obfitował w liczne projekcje, spotkania z twórcami oraz koncerty i wystawy.
Z tegorocznej edycji festiwalu zadowoleni są organizatorzy, bo jest frekwencja znakomita, zadowoleni są także turyści. – Było warto spędzić tu kilka ostatnich dni – mówią zgodnie goście festiwalowi. – Fenomen imprezy polega przede wszystkim na dobrych filmach i ludziach, którzy tu przyjeżdżają i opowiadają o filmie.
Uroczysta gala zakończenia festiwalu rozpocznie się o 19.00. Widzowie obejrzą wówczas film „Niemiłość”, który został okrzyknięty rewelacją ostatniego festiwalu w Cannes. To historia dwóch wielkomiejskich zamożnych czterdziestolatków. W jej tle reżyser pokazuje niepokojący obraz współczesnej Rosji.
Wśród wydarzeń pozafilmowych zaplanowano między innymi warsztaty fotograficzne prowadzone przez Maksa Skrzeczkowskiego i Dorotę Awiorko.
Z kolei podczas ostatniego koncertu w ramach festiwalu będzie można posłuchać muzyki klasycznej. W murach kazimierskiego zamku o 20.30 rozpocznie się koncert „Muzyka na Wiśle”, który przeniesie słuchaczy do epoki Georga Friedricha Händla.
Z kolei spotkanie autorskie Sławomira Marca zakończy udział Muzeum Nadwiślańskiego w Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wystawa tego malarza, twórcy instalacji i pedagoga, prezentowana w Kamienicy Celejowskiej, jest częścią programu artystycznego festiwalu.
– To artysta wszechstronny. Chcemy to pokazać podczas spotkania – mówi Dorota Seweryn-Puchalska, kierownik oddziału Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – To też teoretyk, który pisze o sztuce, komentuje swoją sztukę. Serdecznie zapraszam na wystawę. Intrygujący jest już sam jej tytuł: „Obrazy użytkowe”. Początek spotkania z artystą w Kamienicy Celejowskiej o 16.00, przy uli. ul. Senatorskiej 11/13 w Kazimierzu Dolnym. Wstęp jest wolny.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dwabrzegi.pl/category/strona-glowna.
MaK / ŁuG
Fot. archiwum