Pardes Festival 2017. Kultura żydowska w Kazimierzu Dolnym

18766580 835848129900841 7136385285439796690 o

Na miłośników kultury żydowskiej nie lada atrakcja czeka w Kazimierzu Dolnym. W nadwiślańskim miasteczku po raz piąty odbywa się Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską.

Wśród licznych propozycji są m.in. spacery tematyczne, warsztaty żydowskiej wycinanki i opowieści o znakach zodiaku w horoskopie żydowskim.

Imprezę rozpoczął przedpołudniowy spacer po dawnym Kazimierzu, który zainteresował gości z różnych części kraju. Jak mówi Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy festiwalu – współistnienie Polaków i Żydów jest w Kazimierzu bardzo naturalne. – Tworzyło tutaj bardzo wielu artystów żydowskich, przyciągała ich atmosfera, postrzegali Kazimierz jako taki ideał miasta, żydowskiego sztetlu. (..) Kamienica Celejowska przechowuje zbiory związane z kazimierską kolonią artystyczną – od początku XX wieku, do czasów obecnych – dodaje Łukasz Rejowski z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. (..) – Bardzo ważna grupa artystów, która się tutaj pojawiła to artyści, którzy przyjeżdżali z różnych ośrodków: z Łodzi, z Lublina, z Krakowa, z Warszawy, ale przede wszystkim Kazimierz był częścią europejskiej tradycji – było wielu artystów, którzy byli również członkami innych kolonii artystycznych – mówi Dorota Seweryn-Puchalska z Muzeum Nadwiślańskiego (kierownik oddziału Kamienica Celejowska).

Pierwsze wydarzenia festiwalowe już się odbyły, ale oficjalna inauguracja, połączona z koncertem, jeszcze przed gośćmi imprezy. Na kazimierskim rynku o godzinie 21.00 zagra zespół Meadow Quartet, który w nowoczesny sposób interpretuje żydowską tradycję muzyczną. 

Pardes Festival potrwa w Kazimierzu Dolnym do niedzieli (20.08). 

MaK

Fot. FB

Exit mobile version