Przygotowania do Narodowego Czytania. W tym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

bible 1869164 960 720 5

Użytkownicy Lubelskiego Roweru Miejskiego mogli dziś (21.08) znaleźć w koszykach jednośladów książki i zaproszenia do Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. 

Akcja została przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie jako zapowiedź wrześniowego czytania dramatu w przestrzeni miasta. Upominek w postaci lektury spodobał się cyklistom.

– Od rana chodzimy po stacjach roweru miejskiego i w koszyczkach zostawiamy książki, które są opasane takim zaproszeniem na Narodowe Czytanie – mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Zapraszamy 2 września pod naszą filię na Starym Mieście. Tam będzie scena na której bibliotekarze w strojach z epoki będą czytać fragmenty „Wesela” Wyspiańskiego.

– Skupiliśmy się na tym, żeby nic nie uronić z tej materii „Wesela” – zaznacza instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Dariusz Jóźwik. – Oczywiście pomysł jest karkołomny, by w ciągu tego czytania, który jest obliczony na maksymalnie 40 minut, starać się uchwycić i nie uronić nic z tego, co jest najważniejsze. Praca nad tekstem polega na tym, żeby dobrze czytać i, żeby wybrzmiały te interakcje, które są między postaciami – dodaje.

– Czytania performatywne mają to do siebie, że jest to próba zrobienia czegoś więcej niż tylko odczytania tekstu na biało – mówi aktor Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Konrad Biel. – Mają taką mocną formę radiową. To jest taka nowa forma teatralna.

– Wszystkie książki, które są lekturami Narodowego Czytania oddają naszą tożsamość narodową. Poruszają dla nas bardzo ważne tematy – podkreśla Wijatkowska. – Wracając do tych powieści, które kiedyś były naszymi lekturami, a w tej chwili pewnie rzadko ktokolwiek po nie sięga, chcemy przypomnieć sytuacje, które były przełomowymi w naszej historii. Większość tych spraw jest bardzo aktualna – dodaje.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie usłyszymy 2 września o godzinie 16.00 przed kamienicą przy Rynku 11. Podobne akcje performatywnego czytania dramatu Wyspiańskiego odbędą się w całym kraju. 

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a w następnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. 

MaK

Fot. pixabay.com

Exit mobile version