Pszczołom dobrze w Lublinie

bee 170551 960 720 2

Bez tych pożytecznych owadów nie byłoby wielu warzyw i owoców. Dziś (08.08) obchodzimy Dzień Pszczół. Z tej okazji wraz z pasjonatami pszczelarstwa odkrywamy sekrety życia pszczół, poznajemy zagrożenia jakie na nie czyhają oraz dowiadujemy się jak możemy im pomóc.

Pasieki w Lublinie prowadzone są na dachach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Centrum Spotkania Kultur. 

– Pszczoły w mieście radzą sobie bardzo dobrze – twierdzi Marcin Sudziński z Pasieki Artystycznej CSK, która ma za sobą pierwszy sezon. – Bardzo szybko się rozwijały i dochodziły do siły. Nie miały problemów z wodą. Tutaj ustawiliśmy akurat poidło. Mają dobre warunki. Jedyną dużą przeszkodą, z którą muszą walczyć to wysokości, które muszą pokonać. One znajdują się na wysokości 5-6 piętra i muszą tutaj wlecieć, walczyć z wiatrami. To też nie jest bardzo duży problem dla nich, ponieważ widzę, że ten nektar jest. Jest dużo miodu i urodzaj w mieście. Wskazuje na to fakt, że po pierwsze nie ma konkurencji. W miastach jest dużo różnorodnej roślinności, której się nie eliminuje opryskami, a daje się jej rosnąć w różnego rodzaju rabatach, cmentarzach, alejach czy w parkach – dodaje.

– Pszczółka powinna być sprzymierzeńcem człowieka, jeżeli my nie będziemy jej krzywdzić to ona nam krzywdy nie zrobi – podkreśla prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich Zbigniew Jankiewicz. – Nie należy się odganiać od pszczół. Nawet jeśli nas użądli jest to czynnik zdrowotny. Od dawna się mówi, że użądlenie pszczoły powoduje uodpornienie organizmu.

– Mamy trzy ule – zaznacza wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL Renata Horbaczewska. – Mieliśmy już kilka zbiorów miodu. Miód jest wielokwiatowy, ponieważ pszczoły zbierają go mniej więcej do 3 kilometrów od ula. Badaliśmy go i okazuje się, że jest bardzo zdrowy.

– Pszczołom można pomóc poprzez nasadzenia. Sprawdzajmy wcześniej czy te rośliny, które chcemy posadzić są miododajne – zaznacza Sudziński.

Pszczoły oblatują wszystkie rośliny kwitnące. Bardzo pożyteczny jest na przykład rzepak i wszystkie rośliny rzepakopodobne.

LilKa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version