1 października wchodzi w życie reforma emerytalna, która przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tych zmian przygotowany. Do realizacji tego zadania szykujemy się od wielu miesięcy. Najwięcej czasu wymaga dostosowanie sytemu informatycznego – mówiła na antenie Polskiego Radia Lublin Małgorzata Korba (na zdjęciu), regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
– 1 września br. będzie można składać pierwsze wnioski o emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Wszelkie wątpliwości już od lipca pomagają rozwiać doradcy emerytalni. Pytań jest wiele. Mają oni do dyspozycji kalkulator emerytalny, w którym mogą zainteresowanym wyliczyć np. symulację emerytury na moment ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Doradcy służą pomocą w oddziałach i inspektoratach. Na biletomacie wybieramy kategorię „emerytury i renty”, następnie klikamy „doradca emerytalny” i system kolejkowy pokieruje nas do wolnego pracownika w odpowiednim czasie – tłumaczyła Korba.
Wczoraj (29.08.2017) rząd wysłuchał informacji na temat stanu przygotowań do zmian w systemie emerytalnym. Wynika z niej, że ZUS szacuje, iż wzrost liczby emerytur wypłacanych na koniec roku wyniesie ponad 330 tysięcy, przy założeniu, ze na emeryturę przejdzie około 82% uprawnionych. – Szacuje się, że w województwie lubelskim uprawnionych jest 16 tysięcy. Na pewno z wnioskami zgłosi się mniej osób. Musimy jednak zakładać maksimum i dlatego jesteśmy gotowi na przyjęcie tak dużej liczby. Więcej będzie przyjmujących wnioski emerytalne na salach obsługi. Już 1 września uruchamiamy dodatkowe stanowiska. Nie zabraknie także wsparcia ze strony komórek, które przyznają emerytury. Mamy odpowiednio przeszklonych pracowników – zapewniła.
– Najważniejszy dokument to wniosek o emeryturę. W tym roku jest on uproszczony i łatwiej będzie go wypełnić. Do tego dołączamy ostatnie świadectwo pracy. Jeśli ktoś dotychczas nie miał ustalonego kapitału początkowego, który jest ważnym składnikiem emerytury, to powinien on pamiętać także o dokumentach dotyczących zatrudnienia i zarobków osiąganych przed 1999 rokiem. Jeżeli natomiast ubezpieczony ma wyliczony kapitał początkowy – wystarczy sam wniosek i świadectwo pracy. Druga ważna sprawa to termin. Osoby, które kończą nowy tj. obniżony wiek emerytalny do 30.09.2017 roku, mogą złożyć wniosek już od września. Ale nie w każdym przypadku będzie to opłacalne. Każdy ukończony miesiąc życia sprawia bowiem, że kwota emerytury będzie rosła. To decyzja każdego ubezpieczonego, kiedy złoży wniosek. To prawo, a nie obowiązek – podsumowała Małgorzata Korba.
ToNie / opr. MatA
Fot. PaW