Na nowych zasadach ruszył nabór wniosków w Programie „Rodzina 500 plus”. To próba uszczelnienia systemu i wykluczenia oszustw.
Bez zmian pozostają kryteria osobowe osób ubiegających się o świadczenie. W przypadku jednego dziecka jest to 800 zł na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę. Poprawki dotyczą natomiast rodziców pozostających w nieformalnych związkach i rzekomo samotnie wychowujących dziecko.
– Jeżeli chodzi o osoby deklarujące samotne wychowywanie potomka, a stan faktyczny jest inny, rodzic taki będzie musiał mieć ustalony obowiązek alimentacyjny – informuje Albin Mazurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Zdaniem rodziców tego typu nadużycie to powszechny problem. – Ludzie tu przedstawiają, że alimenty są przyznane, a okazuje się, że żyją normalnie z partnerami. To jest wyzyskiwanie państwa dla pieniędzy. Pani deklaruje, że sama wychowuje dziecko, a jest partner, który pracuje. Przecież widać, jak mężczyzna wychodzi i wraca z pracy.
Kolejna korekta dotyczy fikcyjnego zmniejszania dochodów. – Pracownik układał się z pracodawcą. Doprowadzali do tego, że zmieniali warunki pracy i płacy na niższe, żeby powodowały one zmieszczenie się w kryterium dochodowym, uprawniającym do pobierania świadczenia. W tej chwili, jeśli przerwa pomiędzy takimi dwoma umowami będzie trwała krócej niż trzy miesiące, nie będzie rozumiana jako utrata dochodu w rozumieniu ustawy – dodaje Albin Mazurek.
Rząd panuje wziąć się również za „ryczałtowców”. Zdarza się bowiem, ze osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt, celowo zaniżają dochody, często nawet do zera. Teraz ma obowiązywać zasada: jest przychód, muszą więc też być i dochody. – W zależności od uzyskanego przychodu zostanie przyjęta określona stawka dochodowa – wyjaśnia Mazurek.
Kolejna kluczowa zmiana dotyczy rodziców przebywających za granicą. Teraz mogą oni zostać wezwani od osobistego stawiennictwa. – Jeśli więc rodzić znajduje się na stałe lub na dłużej poza krajem, w ten sposób wyłapiemy przypadki niezgodnego z prawem pobierania świadczenia – stwierdza dyrektor Mazurek.
Wnioski można składać osobiście m.in w ośrodkach pomocy rodzinie, biurach obsługi mieszkańców, za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną. Urzędnicy namawiają do korzystanie z tej ostatniej formy.
W województwie lubelskim z Programu „Rodzina 500 plus” miesięcznie korzysta ponad 150 tysięcy rodzin, do których trafia w sumie 120 milionów złotych.
ZAlew
Czytaj też: