Za sprawą Festiwalu Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn przeżywa turystyczne oblężenie. Turyści chodzą, zwiedzają i u progu kościoła pw. świętej Katarzyny Aleksandryjskiej czeka ich niemałe zdumienie, bo wśród zabytkowej architektury witają ich drzwi, które przypominają raczej wejście do supermarketu. Uspokajamy. Zabytkowe drzwi powrócą już niebawem.
– Kościół został wybudowany w 1638 roku. Ta data jest bardzo dobrze widoczna na frontonie kościoła, przy wejściu – mówi przewodnik i regionalista Janusz Kapecki. – Mamy tutaj również herby fundatorów kościoła, czyli Tomasza Zamojskiego oraz jego żony Katarzyny. Barokowe wyposażenie, piękny ołtarz w kolorach malachitowych, zielonych. Jak jest oświetlony to idealnie wygląda. Prezbiterium typowe dla renesansu, zwężone półkoliście.
– To jest wybitna architektura. Można powiedzieć, że obiekt, który jest jednym z elementów tzw. renesansu lubelskiego. Jest to rzeczywiście zabytek, który można wpisać do unikatowych dzieł architektury – Jerzy Tyburski z Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej.
– Drzwi z kościoła są w renowacji u konserwatora dzieł sztuki – uspokaja proboszcz parafii pw. świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie, ks. Mirosław Prokop. – Prawie jedna trzecia drzwi była zniszczona. Pani konserwator powiedziała, że te drzwi były już kiedyś robione i zostały wstawione nie takie elementy, które powinny być. Nie było to drewno z tego samego gatunku, czyli dębowe. Prawdopodobnie dlatego szybciej się one zniszczyły.
– Wszyscy turyści teraz o to pytają, ponieważ są to zabytkowe drzwi, pierwsze z tego kościoła – mówi Kapecki. – Zachowały się one z pięknym, wielkim, metalowym zamkiem i kluczem. By zachować szczelność kościoła zostały wstawione drzwi aluminiowe. Są one wstawione tymczasowo – dodaje.
– Wszystko, co da się uratować w tych drzwiach zostanie zachowane. Niewiele elementów zostanie wymienionych – podkreśla ks. Prokop.
– W tej chwili wszystkie ołtarze są po renowacji – zaznacza Kapecki. – Odnowiona jest również wieża kościoła. Wiem, że w najbliższym czasie będą remontowane tynki zewnętrzne. Przypomnijmy, kościół wykonany jest z kamienia wapiennego. To twardy kamień, który kiedyś na tym terenie był dostępny.
Wszystkich turystów zachęcamy więc, żeby wrócili do Szczebrzeszyna za jakiś czas i zobaczyli nowe, odrestaurowane drzwi do kościoła.
DrOl
Fot. Janusz Kapecki / materiał nadesłany