Kilkanaście razy pogotowie interweniowało już dziś w związku z upałami. Wczoraj takich interwencji było ok. 100. Dyżurni z Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmują zgłoszenia z siedmiu powiatów w województwie lubelskim.
Głównie interwencje dotyczą zasłabnięć. Poszkodowani to najczęściej osoby starsze, które mdleją na dworze lub w autobusach komunikacji miejskiej. Temperatury przekraczają w tych dniach 30 stopni Celsjusza.
– Filtry, nakrycie głowy i obowiązkowo butelka wody – o to wszystko powinniśmy zadbać przed wyjściem z domu – mówi ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Szpitala nr 4 w Lublinie dr. Marcin Wieczorski. – Przede wszystkim należy chronić siebie przed słońcem, czyli starać się nie wychodzić w te najbardziej aktywne słonecznie godziny, w okolicach południa. Sami powinniśmy też kontrolować odpowiedni poziom przyjmowanych płynów. Osoby starsze bardzo często spożywają za mało płynów. Należy zadbać o te osoby, które nie zawsze siebie kontrolują.
Jak radzą sobie z upałami mieszkańcy Chełma?
Zwykle człowiek powinien spożywać dziennie około dwóch litrów płynów. Podczas upałów ponad litr organizm wydala z potem, dlatego 3 litry płynów to minimum, które każdy powinien wypić w ciągu dnia.
ZAlew / ŁoM
Fot. archiwum
CZYTAJ: Jak przetrwać upały?