Poprzez zajęcia teatralne i artystyczne poznają historię miejscowości Bronice. Kilkadziesiąt osób uczestniczy w projekcie „Teatr Pamięci”. W zabytkowym dworku dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości biorą udział w różnych warsztatach.
– Chodzi o to, by młodzi mieszkańcy tych terenów byli świadomi swoich korzeni – wyjaśnia współautorka projektu Martyna Groth. – „Teatr Pamięci” to projekt artystyczno-historyczny, który powstał wiele miesięcy temu. Pojawiła się taka idea restauracji pomnika poległych w walkach niepodległościowych. Tą restauracją zajęła się Ewa Mrozek-Rodzik i Halina Kuna, które z czasem założyły Stowarzyszenie Miłośników Bronic. Spotkałyśmy się i okazało się, że warto byłoby przy okazji tych działań stworzyć jakiś projekt, który spopularyzowałby wiedzę i sprawiłby, że ta pamięć o tych odległych wydarzeniach mogłaby zostać zarejestrowana. Takim naszym nadrzędnym założeniem jest przybliżenie historii tych walk w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ale także pokazanie w tym okresie relacji między dworem a wsią. Chcieliśmy też upamiętnić lokalnych bohaterów – dodaje.
– To już jest historia ponad 100-letnia – zaznacza wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Bronic i kronikarz Koła Gospodyń Wiejskich, Ewa Mrozek-Rodzik. – Nowoczesny dziedzic, jak na owe czasy, sprowadził nauczycielkę już w 1916 roku. Prowadziła ona teatrzyki z małymi dziećmi. Nasze amatorskie teatry przeszły do historii. Tutaj nad stawem grana była „Gwiazda Syberii”. Mój tata opowiadał mi taką anegdotkę, że jak był małym chłopcem to oglądał to przedstawienie i bardzo się przestraszył, ponieważ myślał, że taka piękna dziewczyna Sabina utopiła się naprawdę w stawie, a oni rzucili kamień. To była magia teatru. Takie wydarzenia na pewno promieniują na następne lata – opowiada.
Finałem tygodniowych warsztatów będzie niedzielny (27.08) pokaz. Patronat medialny nad imprezą sprawuje Polskie Radio Lublin.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak / materiał nadesłany