WSK reaktywacja. W Świdniku powstaje nowy motocykl

00000000316486001

Miasto Świdnik intensywnie pracuje nad reaktywacją marki motocykli WSK. Kultowe jednoślady polskiej produkcji były produkowano w latach 1955-1985 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku. 

Miasto chce też stworzyć nowy model WSK, taki na miarę XXI wieku.

– Założenie jest takie, aby był to motocykl o linii klasycznej, nawiązujący swoim charakterem do tych jednośladów, które pamiętamy z minionych lat – mówi zastępca burmistrza Świdnika, Michał Piotrowicz. – Biorąc pod uwagę, że żyjemy w XXI wieku, będzie to tak naprawdę zupełnie nowy motocykl, zaprojektowany od podstaw. Planujemy, aby był to sprzęt bezawaryjny, dobrej jakości. Nasze założenie jest takie, aby w jak największym stopniu powstawał w Polsce.

– Budowa takiego jednośladu wymaga wiele cierpliwości i wiedzy – podkreśla Przemysław Małysz, członek Klubu Motocyklowego „Usarz”, zajmujący się odbudową starych motocykli. – Jeżeli odrestaurowujemy konkretny model to musimy wiedzieć, jak on dokładnie wyglądał. Tak naprawdę tych modeli było bardzo dużo. Niektóre różniły się od siebie szczegółami. Szczególnie, kiedy wychodziły w różnych odstępach czasowych.

– Dziś trwają prace nad pierwszymi szkicami, głównie podwozia motocykla. W związku z tym o ostatecznym wyglądzie motocykla nie możemy jeszcze powiedzieć – zaznacza Piotrowicz. – Jeżeli chodzi o silnik to mamy kilka pomysłów. Punktem wyjścia byłaby jednostka spalinowa o pojemności 125 centymetrów sześciennych, z możliwością jej zwielokrotniania. Te ostatnie modele flagowe byłby zabawkami dla naprawdę dorosłych mężczyzn – dodaje.

– WSK to nie był jeden motocykl, a cała ich rodzina – dodaje Małysz. – Zaczęło się od takich pojazdów typowo użytkowych, później weszła tzw. seria ptaków, gdzie każdy z tych jednośladów wyglądał inaczej. Do tego dochodziły motocykle sportowe.

– Na razie o produkcji nie możemy mówić. Rozmawiamy raczej o reaktywacji marki – podkreśla Piotrowicz.

Włodarze Świdnika liczą na to, że gdy nowy model WSK trafi na rynek, motocykl ten będzie wizytówką i znakiem rozpoznawczym miasta. 

MaTo

Fot. archiwum

Exit mobile version