Wystawę poświęconą Danucie Siedzikównie „Ince” udostępni lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci” przyjechała do Lublina w 71. rocznicę śmierci „Inki”.
– Na wystawie zobaczymy wszystko, co wiemy o niezłomnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – informuje historyk, profesor Tomasz Panfil z lubelskiego oddziału IPN. – Są na niej: zdjęcia, dokumenty, życiorys, cytaty, protokoły przesłuchań. To właściwie całe, niezbyt długie, 18-letnie życie Danuty Siedzikówny. Plansz też jest 18 – podkreśla.
Twórcą ekspozycji jest gdański oddział IPN. To właśnie w tym mieście Danuta Siedzikówna została zamordowania przez komunistycznych oprawców.
– Każdy powinien tę wystawę zobaczyć – mówi prof. Panfil. – Dla mnie jest ona formą zadośćuczynienia za krzywdę, która się stała. Chciałbym, żeby jak najwięcej osób zobaczyło tą wystawę. Jest to coś, czego w dzisiejszych czasach potrzebujemy – dodaje.
Wystawę można oglądać od poniedziałku (28.08) w godzinach 7.30-16.00 w lubelskim oddziale IPN przy ul. Wodopojnej 2. Instytut zaprasza też szkoły, które chciałyby zaprezentować wystawę u siebie.
PaSe / MaTo
Fot. lublin.ipn.gov.pl