03.09.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

niedz. 3.09 1

Była uczennicą, kiedy kupiła pierwszy tomik poezji Norwida. Jej chłopak unieszczęśliwił ją, bo nie rozumiał poety. O tym, dlaczego czyta Norwida całe niemal życie opowie Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

O „eksperymencie w dziennikarstwie”, którego autorem był Józef Czechowicz kiedy kierował Kurierem Lubelskim, pisze w najnowszym numerze kwartalnika Akcent kierownik muzeum poety, Jarosław Cymerman. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Przypomnimy też, że w sobotę minie kolejna rocznica śmierci Czechowicza.

„Wizerunek wielokrotny”, to tytuł wystawy prac Pabla Picassa, jaka otwarta zostanie we wrześniu w Lublinie. „Wystawa w Muzeum Lubelskim zaprezentuje przede wszystkim grafikę i ceramikę Picassa – piszą organizatorzy. – Większość spośród około 300 dzieł nie była dotąd pokazywana w Polsce. Udostępnione zostaną obiekty unikatowe, użyczone przez kolekcjonerów prywatnych – srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach – a także prace graficzne i ceramiczne z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia Picassa, muzeum jemu poświęconego – Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu – oraz okazałą kolekcję grafik i ilustracji książkowych pozostającą w zbiorach kolekcjonera niemieckiego.” Wystawę zaanonsuje jeden z jej kuratorów, Łukasz Wiącek.

Z Grzegorzem Jędrkiem z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN namówimy do napisania listu do sąsiada. „Czy mieszkańcy Lublina znają swoich sąsiadów? – pytają organizatorzy akcji „List do sąsiada. Powiedzmy sobie dzień dobry.” – Czy mówią dzień dobry osobie, którą codziennie mijają w drodze do domu/pracy? Czy chętnie poznają nowych ludzi? I najważniejsze: czy wciąż jeszcze wysyłają listy, czy może to już kwestia przeszłości? W odpowiedzi na zanikanie epistolografii, czyli pięknej sztuki pisania listów, w roku 700-lecia zapraszamy mieszkańców Lublina do napisania sympatycznego listu do osoby zupełnie nieznajomej.

Odwiedzimy nałęczowski park i spróbujemy zastanowić się nad tym, czy spacer może być początkiem wielkich odkryć naukowych? Porozmawiamy o tym z profesorem uniwersytetu w Cambridge Bartoszem Głowackim podczas spaceru po miejscach, po których chodził jego przodek, Bolesław Prus.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Grażyna Lutosławska  /materiał nadesłany/

Exit mobile version