O Lublinie, przyjaźniach z czasów szkoły, Józefie Czechowiczu, kłopotach młodych poetów, odpowiedzialności za słowo i różnorodności, opowiadała kilka lat temu podczas spotkania w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie jego słynna absolwentka, Julia Hartwig. Przypomnimy te opowieści na kilka dni przed pogrzebem poetki. Julia Hartwig zmarła 13 lipca w Pensylwanii. Urodziła się w Lublinie jako najmłodsze z dzieci małżeństwa Marii i Ludwika Hartwigów. Była honorowym obywatelem miasta.
W rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, z okazji 70-lecia wydania pierwszego numeru pisma „Kultura”, a także rozdania stypendiów im. Leopolda Ungera, odbędzie się w Lublinie, jak mówi prof. Iwona Hofman, „Święto Kultury”. Zazwyczaj 14 września autorzy „Kultury” i badacze spotykali się w Paryżu, w tym roku, po raz pierwszy od śmierci Redaktora, przyjadą do Lublina. Wśród gości będą m.in.: dyr. Instytutu Literackiego Wojciech Sikora, Marek Kornat, Rafał Habielski, Marek Żebrowski i rodzina Ungerów. Poza promocją albumu, zawierającego reprint pierwszego numeru, pokazane zostaną przedpremierowo fragmenty filmu Mirosława Chojeckiego o „Kulturze”. Spotkanie będzie też promocją książki prof. Hofman zatytułowanej „Kultura i jej odbiór w Polsce”. Prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS, prowadzi Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, jest przewodniczącą Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera i sekretarzem Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”
„Lubliniana 2017” to tytuł wystawy, jaka 15 września otwarta zostanie w Galerii Sztuki Wirydarz na lubelskim Starym Mieście. Piotr Zieliński, kurator ekspozycji, opowie o obrazach, jakie artyści namalowali zainspirowani miastem. Są wśród nich m.in.: Baj, Bereźnicki, Dwurnik, Eret, Maśluszczak, Eidrigevicius.
„Obrona Sokratesa” Platona w przekładzie dokonanym przez prof. Ryszarda Legutkę, to tytuł monodramu Witolda Kopcia. Powstaje pod szyldem nowo założonej Fundacji Prawda, Dobro, Piękno. Premiera odbędzie się 16 września w sali Teatru im. J. Osterwy, a 17 i 18 września odbędą się tam kolejne prezentacje. Spektakl jest dziesiątym monodramem Witolda Kopcia. Aktor, który zainaugurował wcześniej serię audiobooków „Audioteka klasyki filozofii”, będzie gościem programu.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdj. Julia Hartwig i Grażyna Lutosławska, fot. nadesłane