24.09.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

img 0704

„Picasso – Cocteau“, to książka, którą będzie można zobaczyć w Muzeum Lubelskim na wystawie „Pablo Picasso. Wizerunek wielokrotny“. Książka pochodzi z prywatnej kolekcji Thomasa Emmerlinga. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ przyjrzymy się temu tomowi, ale porozmawiamy też o grafice, ceramice, srebrnych talerzach, złotych medalionach, spotkaniach, które miały twórcze konsekwencje, talerzach i gołębiach. Na kilka dni przed wernisażem gośćmi programu będą przedstawiciele zespołu kuratorskiego ekspozycji: Krystyna Rzędzian i Andrzej Frejlich.

„Ostatni film dokumentalny o Bolesławie Leśmianie pochodzi z 1993 r., czyli z epoki analogowej” – przypomina strona poświęcona filmowi o poecie. Obraz właśnie powstaje (http://filmolesmianie.pl/). Wypełnią go m.in. wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich. „Film ma pokazać Leśmiana w kontekście miedzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artysty mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości. Jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych. W Zamościu i Iłży chodzimy po śladach Leśmiana” – piszą twórcy. Film powstaje z inspiracji Towarzystwa Leśmianowskiego, a jego reżyserka, Natasza Ziółkowska Kurczuk będzie gościem programu.

Włodzimierz Staniewski w 1977 roku założył Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. W wiosce pod Lublinem stworzył jedno ze światowych centrów teatru. Za kilka dni, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Błądzących odbędzie się Festiwal 40-lecia działalności OPT. Porozmawiamy o tym w programie.

Na spotkanie związane z promocją najnowszego numeru kwartalnika Akcent zaprosi Bogusław Wróblewski.

Na zdjęciu od lewej: Grażyna Lutosławska, Andrzej Frejlich i Krystyna Rzędzian / fot. materiał nadesłany

Exit mobile version