78 lat temu wybuchła II wojna światowa

00000000106578001

Trwają obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte, gdzie wśród zaproszonych gości była premier Beata Szydło, o godzinie 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża rozległy się syreny alarmowe, a następnie odegrano hymn państwowy. Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w obchodach w Wieluniu – pierwszym mieście zbombardowanym przez Niemców we wrześniu 1939 roku.
Nie wolno dopuścić do zamazywania prawdy o drugiej wojnie światowej – apelował w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że pamięć ma znaczenie najistotniejsze, bo trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą a kto był mordercą. „Nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana”.
Prezydent dodał, że aby wojna już się nie powtórzyła, musimy budować silne państwo. Państwo to powinno być budowane siłą młodych. Trzeba ich uczyć, wpajając im patriotyczne wartości i mówiąc o prawdziwej polskiej historii. Przekazując im ducha, który pozwalał nam jako narodowi przetrwać najtrudniejsze momenty.
Uroczystości w Wieluniu odbywają się przed liceum ogólnokształcącym – w miejscu, w którym w dniu wybuchu wojny znajdował się szpital Wszystkich Świętych. To na ten budynek spadły pierwsze bomby. Zginęło co najmniej 1200 osób.
W czwartek w Polskiej Nowej Wsi koło Opola, z której niemieckie samoloty wyruszały do ataku na Wieluń, został zapalony Znicz Pamięci i Pojednania. Młodzi ludzie, uczestnicy Biegu Pamięci przebiegli 110 kilometrów, by o 4.40 dotrzeć z ogniem na główne uroczystości.
Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, który odwiedził Wieluń o świcie. W poprzednich latach, w obchodach rocznicowych uczestniczyli ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Aleksander Kwaśniewski. Do Wielunia przyjeżdżali jednak po południu, rano byli na Westerplatte.

Lubelszczyzna również uroczyście obchodzi ten dzień. W południe we wszystkich gminach i miastach województwa lubelskiego rozlegnie się dźwięk syren.

W Lublinie uroczystości rozpoczną się o 11.00 od mszy za poległych podczas wojny obronnej w 1939 roku. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele pobrygidkowskim przy ulicy Narutowicza. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Litewski, gdzie w południe odbędzie się część oficjalna zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

W Kraśniku o godzinie 10.00 w miejscach upamiętnień ofiar II wojny światowej zapalone zostaną znicze. Msza święta w intencji ojczyzny w kościele p.w. św Antoniego zostanie odprawiona o 18.00.

IAR / TSpi

Fot. archiwum

Exit mobile version