Archeologiczna sensacja w Radzyniu Podlaskim

5 127

Rewelacja archeologiczna na skalę co najmniej europejską – tak mówią specjaliści o odkryciu archeologicznym dokonanym w kryptach kościoła pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

Podczas rekonesansu archeologicznego odkryto kilka artefaktów z przełomu XVIII i XIX wieku. Jednak najcenniejszym odkryciem była krypta, w której pochowana została Konstancja Szczuka z domu Potocka, żona sekretarza króla Jana III Sobieskiego. I właśnie wspomniana krypta – ze względu na zdobienia – jest unikatem i swego rodzaju archeologiczną perełką.

Inicjatorem archeologicznego rekonesansu był proboszcz radzyńskiego kościoła pw. Świętej Trójcy ks. Andrzej Kieliszek. – Wiadomo było, że pod posadzką świątyni są krypty. Były one oznaczone prostokątnymi marmurowymi płytami. Udało się ściągnąć ekipę archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowali oni przez cztery dni. Wszystkie trzy krypty zostały otwarte.

– Znaleziska są typowe dla krypt: szczątki ludzkie i fragmenty trumien, a także części szat. I te ostatnie są dla nas najciekawsze. Teraz już widać, że tradycyjny polski strój narodowy – kontusze czy żupany – bardzo długo tutaj funkcjonował – informuje członek ekipy badawczej, dr Tomasz Dudziński.

– Najciekawsza jest krypta pod kaplicą południową, w której została pochowana Zofia Szczuka. Jest ona okazalsza niż dwie pozostałe. Została pokryta tynkiem, na którym znajdują się malowidła w czarnym kolorze – stwierdza ks. Andrzej Kieliszek.

– To, że ta krypta posiada dekoracje malarskie, stanowi coś wyjątkowego. To jeden z nielicznych takich przykładów na terenie Polski. Prawdopodobnie uda nam się ustalić autora fresków – dodaje dr Dudziński.

– Pojawił się pomysł, żeby to, co zostanie pozyskane w wyniku badań, udostępnić dla zwiedzających. Wersją minimalną byłoby odrestaurowanie krypt i wstawienie do środka kamery. Natomiast na zewnątrz znajdzie się ekran, żeby każdy, kto przyjdzie zwiedzić kościół, mógł zobaczyć to, co jest ciekawe i atrakcyjne – przedstawia plany na przyszłość ks. Kieliszek.

Kolejny etap właściwych już prac archeologicznych w kryptach kościoła pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim zaplanowano w lutym przyszłego roku.

 JPi

Fot. dr Tomasz Dudziński /materiał nadesłany/

Exit mobile version