Biała Podlaska: Bank Żywności pomoże potrzebującym

bank 1

Najbardziej potrzebujący mieszkańcy Białej Podlaskiej skarżą się na opóźnienia w dostawie produktów żywnościowych z Banku Żywności. O sprawie poinformowały Radio Lublin: Marzena Malesa oraz Teresa Szostakiewicz.

– Oczekujemy pomocy z Banku Żywności – mówi Marzena Malesa. – Taką pomoc już raz dostałam – to było 29 maja. Teraz podobno miała być w sierpniu. Do tej pory nie ma. Jestem w ciężkiej sytuacji. Utrzymuję się z zasiłku, który mam z tego tytułu, że zajmuję się chorą mamą. Taka pomoc byłaby dla mnie bardzo ważna.

– Również jestem głęboko zainteresowana tą pomocą – dodaje Teresa Szostakiewicz. – Nie tylko ja, bo takich ludzi w Białej Podlaskiej jest bardzo dużo. Jestem osobą niepełnosprawną, po ciężkich chorobach. Mój dochód na osobę jest poniżej średniej unijnej.

Dlaczego opóźnia się dostawa żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta?

– Do Banku Żywności zgłaszają się organizacje pozarządowe lokalne, które od Banku Żywności, czyli tak jakby hurtowni charytatywnej, odbierają zamówione pod ilość konkretnych odbiorców porcje żywności i później rozprowadzają je konkretnym potrzebującym – mówi Marzena Pieńkosz-Sapieha, prezes Banku Żywności w Lublinie. – Z terenu Białej Podlaskiej nie zgłosiła się do Banku Żywności żadna organizacja, żeby móc tę żywność rozprowadzać wśród potrzebujących beneficjentów. Gdyby jednak ta organizacja się nie znalazła, to pracownicy Banku Żywności w sobotę, w swoim czasie wolnym od pracy, pojadą do Białej Podlaskiej i zrobią dystrybucję żywności na pewno jeszcze przed świętami.

W Białej Podlaskiej najprawdopodobniej kilkaset osób otrzyma żywność pochodzącą z Banku Żywności – szacuje Barbara Kłysz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: – Do takiej formy pomocy kwalifikują się na pewno osoby potrzebujące, które we własnym zakresie nie są w stanie zapewnić sobie żywności. Niemniej jednak musi być spełniony podstawowy wymóg: kryterium dochodu. W przypadku rodzin będzie to kwota 1028 złotych na osobę w rodzinie, natomiast w przypadku osób samotnie gospodarujących będzie to kwota 1268 złotych netto. Osoby, które mają nieprzekroczone to kryterium dochodowe, mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej po odbiór skierowania. Pracownik socjalny zweryfikuje informacje uzyskane od osoby zainteresowanej, sprawdzi dochód i jeśli ta osoba rzeczywiście się kwalifikuje, na pewno uzyska takie skierowanie. Ciągle jeszcze wydajemy skierowania, więc ta lista nie jest zamknięta. Zgłosiło się już ok. 400 osób.

Dlaczego organizacje pozarządowe w Białej Podlaskiej, które mogłyby przekazywać żywność, nie zgłaszają się do Banku Żywności?

– Nie wiem czy nie chcą, czy po prostu Bank Żywności nie dotarł jeszcze do właściwych organizacji  – mówi Barbara Kłysz. – W tym zakresie służymy pomocą. Sami możemy nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie miasta, jak również ze swojej strony poprosić, aby zechciały uczestniczyć w realizacji tego programu.

Program Operacyjny „Pomoc Żywnościowa” na terenie miasta organizuje tez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Z jego wsparcia korzysta ponad pół tysiąca mieszkańców.

MaT (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version