Bronili Ojczyzny do końca. 78. rocznica bitwy pod Kockiem

dsc 0983 6

W Woli Gułowskiej trwają główne obchody 78. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej. To tu w 1939 roku żołnierze samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, dowodzeni przez gen. Franciszka Kleeberga, toczyli zacięte walki. W tej miejscowości rozegrał się ostatni etap bitwy pod Kockiem.

Podczas uroczystości odczytano decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe czterech ostatnich żyjących uczestników walk pod Kockiem. Jednym z nich jest, awansowany dziś (30.09) do stopnia pułkownika, Bolesław Kowalski. – Walczyliśmy nie tylko tutaj w Woli Gułowskiej. Biliśmy się wcześniej na Wołyniu z armią niemiecką i wojskami radzieckimi. To była tragedia. Nasi oficerowie płakali. Do końca broniliśmy Ojczyzny. Jestem bardzo dumny z mojego generała Franciszka Kleeberga.

W uroczystościach w Woli Gułowskiej bierze udział Batalionowa Grupa Bojowa NATO, wchodząca w skład 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. –  Jak podkreśla dowódca brygady, generał brygady Jarosław Gromadziński, jednostka jest kontynuatorem tradycji oddziałów generała Kleeberga. – Nasi żołnierze są spadkobiercami oddziałów, które tutaj walczyły. Trzeba wspomnieć o 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, 3 i 9 Pułku Strzelców Konnych. Nie mogło zabraknąć współczesnych żołnierzy w tych barwach na miejscu pola bitwy.

Tymczasem w Kocku młodzież z kilkunastu szkół regionu, a także dorośli stanęli na stracie XXIII Ogólnopolskich Biegów Ulicznych Pamięci Generała Franciszka Kleeberga.
– Udało się nam połączyć sport i aktywność fizyczną z patriotyzmem – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Kleeberga w Kocku, Renata Czajka. – Dają one poczucie wspólnej całości naszego społeczeństwa.

Bitwa pod Kockiem rozpoczęła się 2 października. 4 i 5 walczono o Wolę Gułowską, a zwłaszcza o cmentarz i okolice kościoła. Niemcy ustąpili. Wieczorem 5 października Wola Gułowska była w polskich rękach. Jednak brak amunicji, środków opatrunkowych oraz sytuacja w kraju zmusiły generała Kleeberga do kapitulacji.

JPi / DySzcz / ToMa

Na zdj. Obchody 78. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej, Wola Gułowska, 30.09.2017, fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version