Dziś 78. rocznica bohaterskiej obrony Lublina

img 4611 5

78 lat temu rozpoczęła się bohaterska obrona Lublina przed wojskami niemieckimi. Wojna obronna Lublina trwała trzy dni. W sobotę 16 września wysłany z Lublina oddział dowodzony przez majora Dudzińskiego stoczył potyczkę pod Konopnicą. 17 września miejscem walk stał się teren obecnej al. Kraśnickiej, a potem alei Racławickich, a także Rury i w wąwóz, który obecnie jest ul. Głęboką.

Podczas uroczystości wojewoda lubelski Przemysław Czarnek mówił o heroicznej walce w obronie miasta: – Przyszło im walczyć przede wszystkim o honor narodu polskiego i mieszkańców Lublina. I ten honor wywalczyli, bo stanęli w obronie Lublina i Rzeczpospolitej Polskiej w bardzo nierównej walce, skazanej na porażkę.

Wojewoda lubelski w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministra Jana Józefa Kasprzyka, odznaczył Mariannę Sołtys medalem pamiątkowym „Obrońców Ojczyzny 1939-1945” w dowód uznania za wybitne zasługi położone w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

– Była żołnierzem AK i więźniem obozu koncentracyjnego – przypomniał pełnomocnik wojewody do spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, Waldemar Podsiadły.

Pani Marianna w tym roku ukończyła 100 lat.

Podczas uroczystości wojewoda lubelski wręczył również medale „Pro Patria” w uznaniu za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medale przyznano dziewięciu osobom.

MaK

Fot. Mirosław Trembecki

CZYTAJ:

Lublin pamięta o swoich bohaterskich obrońcach

Exit mobile version