Europoseł Czarnecki komentuje wyniki do Bundestagu

merkel

W Niemczech odbyły się wczoraj (24.09.) wybory parlamentarne. Blok partii chadeckich CDU/CSU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) uzyskał 33%  głosów, na drugim miejscu uplasowała się Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), która uzyskała 20,5%, a trzecią siła do Bundestagu okazała się antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). Wyniki wyborów oraz ich znaczenie dla Polski komentował Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk Prawa i Sprawiedliwości. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Wszyscy spodziewali się, że Angela Merkel zostanie czwarty raz szefem niemieckiego rządu. Jedyną niewiadomą jest z kim będzie w koalicji. Z oświadczenia Martina Schulza, lidera SPD, wynika że partia przechodzi do opozycji. Prawdopodobnie, po raz pierwszy w historii Niemiec, powstanie koalicja CDU/CSU i partii Zielonych. Nie wiadomo jednak, czy wystarczy to do uzyskania większości w parlamencie. Mając ponad 40% głosów, będzie to rząd o słabym zapleczu w Bundestagu – mówi gość Radia Lublin.

– Istotnym jest, kto zostanie szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Być może będzie nim prorosyjski szef liberałów, Christian Lindner, wypowiadający się za zniesieniem sankcji wobec Rosji – dodaje.

– Nowością jest, że w niemieckiej opozycji antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie trzecią siłą w nowym rządzie. Decyzją kanclerz Merkel przez niespełna rok do Niemiec przybyło ponad 800 imigrantów, uchodźców spoza Europy, szczególnie muzułmanów. Właśnie to stało się siłą napędową dla AfD, czyli eurosceptycznego ugrupowania niechętnego imigrantom. Gdyby doszło do wielkiej koalicji CDU/SPD, to partia antyimigrancka byłaby główną opozycją. Jeśli zaś SPD przejdą do opozycji, to rola Alternatywy dla Niemiec będzie mniejsza. Jeśli co ósmy Niemiec głosował na AfD oznacza to problem z imigracją. Tym samym my nie powinniśmy popełniać błędów jeżeli chodzi o politykę migracyjną – zauważa europoseł.

Drugim tematem poruszanym podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia Lublin było spotkanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy z mediami. Być może dziś poznamy propozycję reformy Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.

– Po spotkaniu z prezydentem prezes PiS, Jarosław Kaczyński wypowiadał się optymistycznie. Prawdopodobnie oznacza to porozumienie, na które czekają Polacy, a to musi być oparte o elementy gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości – podsumowuje Ryszard Czarnecki.

ToNie/ opr. KS

Fot. archwium

CZYTAJ TEŻ: Wybory parlamentarne w Niemczech: Zwycięstwo Angeli Merkel

Exit mobile version