Trwa II Puławskie Forum Profilaktyczne, mające być platformą wymiany doświadczeń w szeroko rozumianej profilaktyce wychowania dzieci i młodzieży.
W czwartek o metodach wychowawczych dyskutowali wolontariusze, instruktorzy skautingu i szkolni pedagodzy. W piątek z uczestnikami Forum spotkał się Jan Mela. Ten prawie 30-letni obecnie mężczyzna, w wieku 13 lat wskutek porażenia prądem stracił rękę i nogę. Dwa lata później zdobył jednak oba bieguny, a dziś prowadzi fundację i szkolenia motywacyjne.
– To świetny przykład tego, że mimo przeciwności losu można wiele osiągnąć – mówi Grzegorz Oleszkiewicz z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Puławy. – Myśleliśmy o tym, jaką alternatywę możemy przedstawić młodemu pokoleniu, jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Dobrym pomysłem okazała się profilaktyka zintegrowana. Chcieliśmy przełożyć to na nasz grunt lokalny, stworzyć wydarzenie, które połączy atrakcyjną formę festynu, z ciekawym gościem, który mógłby zainspirować młodzież do zastanowienia się nad swoim życiem, nad realizacją marzeń.
– Trzeba dzielić się sobą, swoją historią. Mnie dane zostały przez Pana Boga takie, a nie inne doświadczenia. Jeżeli mogą one komuś do czegoś przysłużyć, jeśli ktoś może pomyśleć, że coś fajnego i dobrego da się wyciągnąć z trudnych doświadczeń, to na pewno warto o tym mówić. Nawet choćby to pomogło tylko jednej osobie – stwierdza Jasiek Mela.
– Cyklicznie robimy badania sondażowe wśród uczniów, które wskazują nam najczęściej pojawiające się w tym środowisku problemy – informuje Grzegorz Oleszkiewicz. – Wiemy, że są trudności wychowawcze, sięganie po alkohol i inne używki.
– Skala stosowania przez młodzież legalnych używek: alkoholu i tytoniu, uległa zmniejszeniu, ale jednocześnie obniżył się wiek inicjacji w tym względzie. Nastąpiło też znaczne obniżenie wieku pierwszego kontaktu z narkotykami. Prawdopodobnie wynika to ze spopularyzowania tak zwanych dopalaczy – stwierdza Anna Maj, kierownik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Puławy.
Potwierdza to młodszy aspirant Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach. – Wpływają do nas sprawy dzieciaków, które mają 13, a nawet 12 lat. Nie jest ich jednak bardzo dużo. Staramy się otaczać takie dzieci wszechstronną opieką, kierujemy je do różnego rodzaju specjalistów, rozmawiamy z rodzicami. Mamy stały kontakt z pedagogami i psychologami szkolnymi. We wrześniu dzielnicowi odwiedzają wszystkie placówki oświatowe, jakie mamy na terenie naszego powiatu.
Jak mówi sama puławska młodzież, największym problemem są papierosy, a także narkotyki.
– Uważam, że problemy związane z alkoholem i narkotykami zmniejszają się z roku na rok. Wynika to ze świadomości młodzieży. Prowadzimy coraz więcej lekcji profilaktycznych – stwierdza Kamila Brodzik, pedagog z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.
W niedzielę na zakończenie Puławskiego Forum Profilaktycznego zaplanowano festyn sportowo-rekreacyjny w miejscowej Marinie. Jego częścią będzie bieg trzeźwościowy, popularyzujący życie wolne od nałogów.
ŁuG
Fot. www.pulawy.eu