Niezwykle ciekawego odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej na terenie gminy Drelów. Podczas prac prowadzonych w Witorożu odkryli groby zawierające przepalone kości ludzkie z licznymi zabytkami ruchomymi z przełomu II i III wieku, związanymi z plemieniem Gotów.
– Do odkrycia doszło przypadkowo, gdy archeolodzy poszukiwali zaginionych dzwonów cerkiewnych – mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. – Najpierw lokalny poszukiwacz skarbów znalazł dzwon z cerkwi w Witorożu. Oddał go proboszczowi, a ten skontaktował się ze mną. No i się zaczęło. Poprosiłem archeologów, żeby pomogli nam szukać dzwonów. Nie udało im się ich odnaleźć, ale za to odkryli duże cmentarzysko Gotów. Może to świadczyć o tym, że ich obecność na obszarze naszej gminy nie była „incydentem”, jak miało to miejsce od Wisły do Bugu w II i III wieku naszej ery, ale osiedlili się tutaj na dłużej.
– Będziemy też badać taką hipotezę archeologów, że być może część Gotów tu została i są to nasi praprzodkowie – stwierdza Piotr Kazimierski.
– Na polu należącym do parafii rzymskokatolickiej w Witorożu znaleźliśmy siedem zapinek z kultury wielbarskiej. Wszystkie były przepalone, co wyraźnie sugerowało istnienie w tym miejscu cmentarzyska – opowiada archeolog Mieczysław Bienia z Muzeum Południowego Podlasia. – Większość grobów była praktycznie na powierzchni, tylko około 20-25 cm od niej, przez co część obiektów została wcześniej całkowicie zniszczona. Na przykład góra urny w jednym z odkrytych przez nas pochówków popielnicowych uległa zniszczeniu w trakcie orki.
Archeolodzy odnaleźli także fragmenty potłuczonych naczyń glinianych, biżuterii i przedmiotów życia codziennego. – Podejrzewamy, że mamy to do czynienia z 300-400 grobami. Obecność tak dużego cmentarzyska sugeruje istnienie w jego najbliższej okolicy sieci osad gockich – dodaje archeolog Mieczysław Bienia.
Dotychczasowe prace badawcze objęły swoim zasięgiem zaledwie około 10% obszaru zajętego przez cmentarzysko. Jesienią archeolodzy chcą odnaleźć w pobliżu ślady gockich osad. Na podstawie wcześniej odnalezionej ceramiki wytypowano już miejsca, w których zostaną wykonane wykopy sondażowe. Archeolodzy podejrzewają, że na terenie gminy Drelów lud Gotów mógł przebywać od 50 do ponad 100 lat.
JPie
Fot. Jerzy Piekarczyk