Handel trzodą chlewną wraca do normy

swinia

Walka z afrykańskim pomorem świń przynosi efekty. Zniesiono zakaz organizowania targów i transportu trzody chlewnej na terenie powiatu włodawskiego, parczewskiego i części powiatu bialskiego. Uchylone zostały też zakazy wystaw zwierząt, polowań zbiorowych i organizowania widowisk. 

Rozporządzenie w tej sprawie wydał wojewoda lubelski na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Pawła Piotrowskiego, który potwierdza, że ”obszary gdzie zniesiono restrykcje są już wolne od ASF”: – Tak, jak jest w przepisach, mija pewien okres, po którym powiatowi lekarze muszą pobrać próby do badań z obszarów, na których występowała choroba. W wypadku, gdy wychodzą wyniki ujemne, uchyla się przepisy i restrykcje, które tych obszarów dotyczyły.

Najważniejsze dla rolników z terenów, gdzie zniesiono restrykcje jest to, że mogą sprzedawać swoją trzodę chlewną bez konieczności poddawania mięsa wysokiej obróbce termicznej.

– Do tej pory był zakaz wywozu i wprowadzania zwierząt na te obszary, co było ograniczeniem dla wielu hodowców – mówi Paweł Piotrowski. – Nawet jeżeli wyjeżdżały za zgodą powiatowego lekarza do rzeźni, to mięso musiało być poddane bardzo wysokiej obróbce termicznej. W tej chwili muszą już tylko posiadać odpowiednie dokumenty.

– Handel trzodą chlewną wraca do normy – podkreśla wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – To efekt restrykcyjnego działania inspekcji weterynaryjnej, bardzo często krytykowanej, oraz konsekwentnego działania zespołu ds. zwalczania ASF, na czele którego stoi pan wicewojewoda, Robert Gmitruczuk.

Zniesienie restrykcji ucieszyło rolników z gminy Tuczna w powiecie bialskim: – Możemy wszędzie sprzedać tuczniki – mówi jeden z nich.

– Problem, jaki pozostaje do rozwiązania, to wyeliminowanie afrykańskiego pomoru świń u dzików – mówi wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk. – Wczorajsza decyzja znosząca ograniczenia skutkuje też tym, że można teraz swobodnie sprzedawać trzodę chlewną, ale również swobodnie polować grupowo na dziki. A to jest jeden z głównych celów. Przypominamy, że chcemy do końca listopada tego roku ograniczyć populację dzika na tych terenach do 0,1 na kilometr kwadratowy.

Afrykański pomór świń to ekonomicznie bardzo kosztowna choroba. W województwie lubelskim wydano już ponad 6 milionów złotych.

– To są ogólne koszty poniesione na odszkodowania, rekompensaty oraz utylizację i pobieranie próbek do każdego badania.

W województwie lubelskim potwierdzono 55 ognisk ASF.

Na terenie powiatu bialskiego restrykcje zostały zniesione w gminie Kodeń, Sosnówka, Sławatycze, Tuczna i Wisznice.

MaT/ DySzcz

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE:

Zakaz targów i transportu zwierząt zniesiony

Exit mobile version