Radni Wspólnego Lublina chcą pójść za przykładem takich miast jak Kraków czy Warszawa i zwolnić uczniów lubelskich szkół z opłat za przejazdy komunikacją miejską. Programem mają zostać objęci uczniowie do piętnastego roku życia. Radni złożyli stosowną interpelację w tej sprawie.
– Koszt wprowadzenia projektu w życie nie będzie większy niż 3 miliony złotych – mówi przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk. – Razem z Zarządem Transportu Miejskiego zakładamy, że niekoniecznie będzie to tego typu wielkość z uwagi na fakt, że na przykład jeżeli rodzice mają zawieźć dwoje dzieci do szkoły i te dzieci będą miały bilet bezpłatny, to może się okazać, że bardziej się będzie opłacało jeżeli rodzic również wykupi bilet. Może kupi bilet okresowy.
– Prezydent popiera ten projekt – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Mówimy o ulgach, które będą obejmowały przede wszystkim dzieci i młodzież z Lublina. Są to uczniowie szkół podstawowych, jak i tych dwóch klas gimnazjum, które pozostały. W przypadku młodzieży uczęszczającej do liceów sytuacja jest taka, że ok. 60% tych osób jest spoza Lublina. Musimy porozmawiać w jaki sposób ta pomoc mogłaby dotyczyć dzieci starszych, gdzie nie dotyczy to wyłącznie wsparcia rodzin, które mieszkają w Lublinie, ale także gmin ościennych. Takie rozmowy będziemy prowadzili. To wymaga czasu.
– Szacowany koszt wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla dzieci szkolnych oparty był na danych, które uzyskaliśmy z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Lublin – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Chodzi o dane dotyczące liczby uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i dzieci przedszkolnych, które miałyby zostać objęte tym uprawnieniem. Dodatkowo przy tych szacunkach uwzględniona została liczba dzieci, które korzystają z karty biletu elektronicznego, czyli są tzw. aktywnymi użytkownikami i regularnie korzystają z komunikacji miejskiej. Wzięliśmy tu także pod uwagę pewne założenie do przejazdów sporadycznych, czyli odbywających się na przykład na podstawie biletów jednorazowych. Analizy jeszcze trwają. Ostateczny kształt i wysokość tego kosztu będą znane szczegółowo niebawem.
– Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów w Lublinie są dobrym rozwiązaniem – mówi Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Oczywiście wydzielenie pewnej puli zasobów finansowych na ten cel uszczupli inne pozycje budżetu. Gdyby jednak spojrzeć na to z punktu widzenia pewnych priorytetów, uważam, że tego typu rozwiązania należy zaliczyć do realizacji potrzeb pierwszorzędnych.
Projekt musi zostać zaopiniowany przez związki zawodowe, w związku z czym uchwała może być poddana głosowaniu najwcześniej w październiku, natomiast wejść w życie od stycznia.
LilKa
Fot. archiwum