15 lipca br. roku zmarła Julia Hartwig. Miała 95 lat. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Dziś (13.09.2017) w Warszawie odbył się pogrzeb poetki. Zapamiętamy ją jako damę polskiej literatury.
– W dniu pożegnania Julii Hartwig zachęcam w sposób wyjątkowy do zapoznania się z jej biografią. Obszerne materiały związane z twórczością poetki dostępne są na stronie internetowej www.teatrnn.pl – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
– Julia Hartwig to lublinianka z prawdziwego zdarzenia. Tu się urodziła i bardzo chętnie wracała do swojego rodzinnego miasta. Wiele swoich wierszy poświęciła Lublinowi. Podkreślała, że to miejsce spotkania wielu kultur. Zawsze była bliska Lublinowi i m.in. dlatego otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta – przypomniał Dąbrowski.
– Debiutowała już jako 15-latka. Po latach deklarowała jednak dużą rezerwę do swojej wczesnej twórczości. Wpływ na jej wiersze mieli m.in. Czesław Miłosz, Józef Czechowicz czy Artur Międzyrzecki (mąż). Julia Hartwig była częścią wielkiej polskiej poezji i loży poetyckiej. Licznie zbierała laury i wyróżnienia – zaznaczył.
– Była osobą o wyjątkowej wrażliwości. Jej wiersze pełne były zawsze indywidualnych emocji. Ona sama i jej twórczość stanowią jedno – podkreślił.
– Ta odważna kobieta zawsze mówiła to, co myśli. Konspirując przeciwstawia się złu, którego doświadczał nasz kraj w czasie II wojny światowej. Później – w czasach PRL-u była wśród demokratycznej opozycji.
– Julia Hartwig to nie tylko poetka. To także córka Ludwika Hartwiga – znanego lubelskiego fotografika. To także siostra Edwarda Hartwiga – najwybitniejszego polskiego fotografa. Pamiętajmy też o niej w kontekście jej przyjaciółek: Hanny Malewskiej i Anny Kamieńskiej oraz Anny Langfus. To odniesienia rodzinne, literackie i lubelskie – podsumował gość.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Zadebiutowała w 1936 roku wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku.
Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci.
Najważniejsze tomiki poetyckie Julii Hartwig to: „Pożegnania”, „Czuwanie”, „Nie ma odpowiedzi”, „Błyski” i „To wróci”. Nie zamykała się w obrębie jednego gatunku literackiego. Oprócz poezji publikowała też m.in. reportaże, szkice i poematy prozą.
IAR / WB / opr. MatA
Fot. archiwum