Nowy rok szkolny, który uroczyście rozpocznie się w poniedziałek, będzie pierwszym z 8-klasową szkołą podstawową i wygaszanymi gimnazjami. Uczniowie, którzy ukończyli szóstą klasę podstawówki, teraz rozpoczną naukę w klasie siódmej. Nowych uczniów przyjmą szkoły branżowe pierwszego stopnia, które powstały na bazie dawnych zasadniczych szkół zawodowych.
Reforma oświaty wywołuje dużo pytań m.in. o zwolnienia wśród nauczycieli. Dane na ten temat zebrało Kuratorium Oświaty w Lublinie za pośrednictwem ankiet skierowanych do szkół w całym województwie .
– Ponad 1600 nauczycieli nie będzie kontynuować pracy w dotychczasowych szkołach, jednocześnie dyrektorzy szkół przygotowali oferty pracy dla 2700 osób – mówi lubelski kurator oświaty, Teresa Misiuk (na zdj.). – To pokazuje, że mamy do czynienia z rzeczywistym ruchem kadrowym. Rozumiem nauczycieli, którzy przez cały czas chcieliby pracować w tej samej szkole, ale takich możliwości nie było, nie ma i pewnie długo nie będzie. Liczba uczniów jest dynamiczna. Są szkoły, w których nabór wypadł bardzo słabo. Od lat też duża liczba nauczycieli pracuje w niepełnym wymiarze godzin.
Nowe umowy zostaną zawarte w ponad 860 szkołach województwa lubelskiego. Najwięcej z nich, blisko 500, w podstawówkach.
MaK
Fot. archiwum