Losy Grażyny Chrostowskiej opowiedziane przez jej najbliższych

1444224

W Lublinie 96 lat temu, 20 września 1921 roku, przyszła na świat Grażyna Chrostowska (na zdjęciu). Poetka, działaczka podziemia w czasie II wojny światowej, rozstrzelana w wieku 21 lat w obozie w Ravensbrück. Film jej poświęcony przygotowało małżeństwo reżyserów Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie. „Za kratą są zielone drzewa” to fragment jej wiersza, a także tytuł produkcji o jej życiu i twórczości. Film będzie miał premierę w piątek (22.09).

– Najpierw trzeba było zapoznać się z twórczością, której wcześniej nie znałem. Muszę się przyznać, że dopiero Basia Oratowska zaszczepiła mnie jej poezją – zaznacza reżyser filmu Rafał Kołodziejczyk. – Po wnikliwej analizie wierszy zapadały decyzje co do ewentualnych scena fabularyzowanych i do rożnych form wyrazu. Myślę, że bardzo mocnym atutem tej produkcji jest muzyka Rafała Rozmusa, która pięknie prowadzi tę poezję.

– Wiersze Grażyny Chrostowskiej mówią same za siebie – mówi reżyserka Magdalena Kołodziejczyk. – Więc tutaj trud polegał na tym, żeby je dobrać w taki sposób, żeby one powiedziały jak najwięcej o jej życiu. Niektóre z nich występują we fragmentach, ponieważ są dosyć długie. Po konsultacjach zostały wybrane te, a nie inne. Myślę, że one bardzo ładnie wpisały się w ten film. Myślę, że dużo opowiadają.

– Wszystko co pojawia się w filmie jest potwierdzone faktami – podkreśla Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.

– Całą tą opowieść prowadzą świadkowie tamtych czasów, czyli przede wszystkim koleżanki głównej bohaterki, współwięźniarki oraz jej rodzina. Te opowieści są najważniejsze – powiedziała Radiu Lublin Kołodziejczyk.  

Premiera filmu „Za kratą są zielone drzewa” odbędzie się w Muzeum Lubelskim na Zamku w piątek o godzinie 17.00. Wydarzenie będzie połączone z promocją tomiku „Grażyna Chrostowska. Wiersze” w opracowaniu Barbary Oratowskiej i Jarosława Cymermana. 

Natomiast już jutro (21.09) zostanie otwarta wystawa fotografii Kingi Hendzel „Nie do zobaczenia – listy z RavensbrückWernisaż o godzinie 17.00 w siedzibie Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2.

MaK

Fot. archiwum

CZYTAJ: Wiersze z Ravensbrück. Ukaże się tomik Grażyny Chrostowskiej

Exit mobile version