Muzyczna mapa miasta

dsadasdasd

Już wkrótce mieszkańcy Lublina będą mogli korzystać z nowego narzędzia. Mało tego, sami je stworzą. To wirtualna, interaktywna mapa Lublina, na której znajdziemy najciekawsze muzyczne miejsca, wydarzenia i artystów. Będzie to nowoczesny przewodnik po mieście, który zgromadzi nie tylko to, co aktualnie dzieje się na rynku muzycznym w Lublinie, ale będzie też zbierał muzyczne wspomnienia mieszkańców miasta. Warsztatom Kultury, organizatorowi zajęć, zależy także na obszarze symbolicznym i wyobrażeniowym, dlatego uczestnicy będą też przeprowadzać eksperymenty związane z tym jak Lublin i jego przestrzenie mogłyby brzmieć.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na weekendowy cykl warsztatów medialabowych Muzyczna mapa miasta:

Warsztaty wideo uczestniczącego (participatory video)
Kiedy: 30 września – 1 października, godz. 10:00-16:00
Gdzie: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)
Wideo uczestniczące (PV) to technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu, umożliwiająca grupom i społecznościom stworzenie własnego filmu. Poprzez zestaw ćwiczeń filmowych nauczymy się posługiwania sprzętem filmowym, ale przede wszystkim artykułowania głosu w ważnych dla nas sprawach. Podstawą PV jest pozostawienie zupełnej swobody ukazywania tematu uczestnikom i sprowadzenie filmowca do roli facylitatora czyli „pomagacza”. Dzięki warsztatom uczestnicy grupy integrują się, uzyskując podmiotowość i siłę wypowiedzi. Kwestia estetyczna filmu jest drugorzędna względem jego funkcji ekspresywnej i współdziałania uczestników projektu. Metoda wideo uczestniczącego nie wymaga żadnego doświadczenia, ani umiejętności posługiwania się nowymi technologiami, dlatego dobrze sprawdza się w pracy z bardzo różnorodnymi grupami.
Prowadzenie: Łukasz Szewczyk i Ada Gąska – Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”
Zapisy: Warsztaty dla osób 16+. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty bezpłatne. 

Nocny spacer dźwiękowy
Kiedy: 6 października, godz. 20:00-22:00
Gdzie: miejsce pierwszego spotkania zostanie przekazane zarejestrowanym uczestnikom w oddzielnej wiadomości e-mailowej.
Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń, pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas.
Zapisy: Warsztaty dla osób 18+. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty bezpłatne. 

Warsztaty nagrań terenowych (field recording)
Kiedy: 7 października
godz. 11:00-14:00 – warsztaty nagrań terenowych – grupa 1
godz. 16:00-19:00 – warsztaty nagrań terenowych – grupa 2
godz. 19:30 – podsumowanie warsztatów i pokaz filmu „W poszukiwaniu ciszy”, 81’, 2015
Gdzie: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)
Na warsztatach poznamy rys historyczny field recordingu, główne stanowiska estetyczne, metody pracy i techniki nagrywania. W części praktycznej zrealizujemy własne nagrania. Na koniec zobaczymy też film dokumentalny „W poszukiwaniu ciszy” w reżyserii Patricka Shena. Dowiemy się z niego, że przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast w ostatnich 150 latach przyniosły zasadniczą zmianę – dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu. Według Światowej Organizacja Zdrowia zanieczyszczenie hałasem jest prawie tak samo groźne dla ludzkiego organizmu jak skażenie powietrza.
Prowadzenie: Marcin Dymiter | emiter
Zapisy: Warsztaty dla osób 16+. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty bezpłatne. 

Warsztaty cyfrowych opowieści (digital storytelling)
Kiedy: 14-15 października, godz. 10:00-16:00
Gdzie: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)
Ludzie od zawsze dzielili się historiami, baśniami, mitami, które zarazem odtwarzały, jak i kreowały ich świat, a także budowały wspólnoty, uczyły, zmieniały. Obecnie mamy więcej środków wyrazu (tzw. nowe technologie), które mogą wzbogacić nasz przekaz, wpisując go w dynamikę XXI wieku. Digital stories to krótkie (kilkuminutowe) cyfrowe opowieści, na które składają się elementy wizualne oraz dźwiękowe, przedstawiające unikalną historię, doświadczenia i emocje twórcy. Celem warsztatu będzie wspólna praca nad stworzeniem kilku cyfrowych opowieści mieszkańców Lublina, które związane będą z muzycznym obliczem tego miasta.
Prowadzenie: Karolina Grzegorzak, Malwina Gan
Zapisy: Warsztaty dla osób 16+. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty bezpłatne. 

Więcej informacji na temat pracowni medialabowej można znaleźć na stronie internetowej warsztatykultury.pl

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

(fot. nadesłane)

Exit mobile version