Od 1 października 2017 roku wchodzi w życie tzw. sieć szpitali. Wiązać się to będzie między innymi ze zmianą adresów punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Lublinie zamiast 5 takich miejsc będą 3.
Pacjentów w nocy i w święta nie będą przyjmowały przychodnie przy ul. Wapowskiego, Biernackiego, Projektowej i Abramowickiej oraz przy Al. Racławickich.
– Celem organizowania punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy szpitalach jest odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć. Na terenie Lublina będą 3 takie punkty zlokalizowane przy:
1) al. Kraśnickiej – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
2) ul. Biernackiego – Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego
3) ul. Abramowickiej – Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego
Aktualnie nocą opiekę sprawuje 5 punktów. Mniejsza liczba nie oznacza, że pacjenci będą mieli gorszy dostęp do tych świadczeń. Każdy otrzyma pomoc w jednym z 3 punktów – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Społecznego. – Zmiany dotyczą także np. Zamościa. Adresy punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zmienią się także w Rykach, Świdniku, Chełmie i Krasnymstawie.
Lublinianie obawiają się jednak kolejek. – Już są długie, a będą jeszcze dłuższe. To społeczeństwo jest najlepszym recenzentem nowego. Na razie opinie są podzielone. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o zmianach i nie znają szczegółów.
– Szpital im. Jana Bożego w Lublinie jest w trakcie przygotowań – mówi Bartosz Jencz, rzecznik placówki. – Chcemy, by ta opieka była świadczona przez podwykonawcę. Z uwagi na to, że szpital jest rozproszony, zasadne byłoby także uruchomienie tutaj dwóch punktów.
Na terenie województwa lubelskiego świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizować będzie w sumie 27 szpitali. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada, że wkrótce ruszy akcja informacyjna dla pacjentów
PaSe
Fot. pixabay.com