Pierwszy dzwonek w zreformowanej szkole

szkola 22

Było uroczyście i nowocześnie. W Szkole Podstawowej numer 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim odbyły się wojewódzkie odchody rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Było uroczyście, bo nie zabrakło przemówień przedstawicieli rządu i kuratorium oświaty, a nowocześnie, ponieważ transmisję wydarzeń, które odbyły się tradycyjnie w sali gimnastycznej, większość uczniów obejrzała w salach za pośrednictwem Internetu.
To dzień szczególny – pierwszy po wprowadzeniu reformy edukacji. W tym roku do Szkoły Podstawowej nr 2 zostało włączone Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Teraz w skład placówki wejdzie szkoła podstawowa i – aż do całkowitego wygaśnięcia – oddziały gimnazjalne.

– Z tego też względu reforma okazała się łaskawa dla szkoły – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim, Jarosław Korzeń. – Przedmioty, których nie miała podstawówka, ma gimnazjum. Są tam pracownie chemiczne i fizyczne. Nic nas więc to nie kosztowało.

– Szkoła ma w sumie 36 oddziałów. Będzie się u nas uczyło ponad 900 dzieci – informuje  Renata Śrutwa-Krupa, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. – Przybyło uczniów, jest też więcej nauczycieli.

Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk uspokaja, że reforma oświaty nie spowodowała masowych zwolnień nauczycieli, czego obawiało się wielu z nich. Jest wręcz przeciwnie. Jak dodaje, oficjalne dane dotyczące zarówno zwolnień jak i zatrudnień pracowników oświaty poznamy na przełomie września i października. – Posiadamy jedynie statystyki uzyskane z ankiet przeprowadzonych wśród dyrektorów placówek – oznajmia Teresa Misiuk. – Są sytuacje, w których z nauczycielami jest rozwiązywany stosunek pracy. Dotyczy to około 1600 z nich. Jednocześnie jednak dyrektorzy nas poinformowali, że zawrą ponad 2700 nowych umów o pracę.

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski, jest spokojny o wprowadzenie reformy oświaty. – Myślę, że każdy, kto ma poczucie odpowiedzialności za powierzony sobie obszar, poradzi sobie. W Tomaszowie Lubelskim bez większych kłopotów dostosowaliśmy sieć szkolną do wymagań reformy, rozumiejąc, ze świat potrzebuje zmian. Oświata również. Zmiana strukturalna ustroju szkolnego była niezbędna, żeby mogły być wprowadzone rzeczywiste zmiany.

Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim jako jedno z nielicznych w regionie zostało przekształcone w szkołę podstawową. To nietypowa zmiana, bowiem z 395 publicznych gimnazjów 128 włączono do podstawówek, a tylko 21 w nie przekształcono.
– Ta decyzja związana jest z tym, że w Tomaszowie musiały istnieć trzy szkoły podstawowe – wyjaśnia Wojciech Żukowski. – W placówce działają już klasy IV i VII podstawówki. Spowoduje to w przeciągu kilku lat, że stanie się ona pełną szkołą podstawową z zachowaniem naturalnego cyklu.

W województwie lubelskim do klas II i III wygaszanych gimnazjów lub oddziałów gimnazjalnych, działających przy szkołach podstawowych, uczęszczać będzie w tym roku blisko 40 400 uczniów.

A nowy rok szkolny w Lubelskiem rozpoczęło w sumie około 340 tysięcy uczniów.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version