Prezydent zapewnił, że w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa dotrzymał obietnic złożonych dwa miesiące temu, gdy zapowiadał weto wobec ustaw uchwalonych przez parlament.
W południe Andrzej Duda zaprezentował własne projekty ustaw, zawierające rozwiązania zmieniające zapisy, których nie zaakceptował. W ustawie o Sądzie Najwyższym prezydent proponuje wprowadzenie tzw. skargi nadzwyczajnej.
Prezydent poinformował, że w jego projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów osób do KRS, wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.
Andrzej Duda poinformował, że ponieważ PiS i Nowoczesna podniosły, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją, przygotował projekt zmian w ustawie zasadniczej i zaprasza na godz. 16.00 przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie w tej sprawie.
– Oczywiście nie chcę, żeby pojawiły się żadne rozwiązania, co do których będą wątpliwości, czy one będą zgodne z konstytucją, czy nie – zadeklarował prezydent.
Przypomniał, że zmiana w konstytucji musi być zaakceptowana przez 2/3 posłów (307 osób) dlatego zaprasza na konsultacje. Zaznaczył, że jeśli będzie miał pewność, że taka zmiana zostanie uchwalona, złoży projekt zmian w ustawie o KRS z odpowiednim zapisem: – Jeżeli nie, będziemy mieli problem, będzie potrzebne inne rozwiązanie – zaznaczył.
Prezydent poinformował, że jego projekt zakłada też, „by kandydatów do Krajowej Rady Sadownictwa – sędziów – mogło zgłosić 2 tys. obywateli i mogły zgłaszać ich także środowiska sędziowskie”.
Powiedział, że liczy na dalsze konstruktywne konsultacje z klubami. Podziękował też za wszystkie dotychczasowe konsultacje projektów klubom parlamentarnym, za zgłoszone propozycje, z których część została uwzględniona. Podziękował też prawnikom i pracownikom prezydenckiemu biura prawa i ustroju.
– Wierzę, że ta reforma – prawdziwa reforma Sądu Najwyższego, prawdziwa reforma Krajowej Rady Sądownictwa o dużym wymiarze prospołecznym, prosprawiedliwościowym, między innymi poprzez tę niezwykle ważną instytucję skargi nadzwyczajnej – zostanie dokonana, że polski parlament te propozycje przyjmie – powiedział prezydent.
PAP
Fot. archiwum