Prof. Jerzy Buzek: Ukraina musi kroczyć drogą reform

pm buzek021

2017-09-26T10:13:25:51 , Fot. Piotr Michalski Jerzy Buzek podczas Kongres Inicjatyw Europejskich w Lubelskie Centrum Konferencyjne .

– Dobrze, że trwa dialog w ramach procedury praworządności prowadzony przez Unię Europejską z Polską. Rozmowa stwarza możliwość zbudowania systemu prawnego od dołu go góry, który mógłby być zaakceptowany przez wolne kraje. To otwarcie budzi nadzieję, że w przyszłości nastąpi porozumienie – mówił w Lublinie podczas Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej prof. Jerzy Buzek. W latach 1997-2001 był posłem na Sejm III kadencji oraz prezesem Rady Ministrów. Od 2004 roku to poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji (w latach 2009-2012 jego przewodniczący). Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– W 2003 roku Polska podpisała unijny traktat akcesyjny i tym samym zobowiązała się do przestrzegania zawartych w nim warunków, które dotyczą reguł europejskich. To dobrze, że jest otwarcie i dialog, bo stwarza to możliwość dostosowania polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości do tych podstawowych zasad, które obowiązują nie tylko w Unii Europejskiej, ale także w Stanach Zjednoczonych i wielu innych demokratycznych państwach – podkreślał.

– Ostatnie lata to osłabienie pozytywnych relacji pomiędzy Unią Europejską a naszymi wschodnimi partnerami. Pomimo trudności, jakie istnieją – teraz jest inne nastawienie. Agresywna Rosja nie zmieniła swojej polityki, ale cała UE rozumie, jak groźne jest takie zachowanie sąsiada. Dlatego unijna polityka wschodnia ma swoją nową szansę, która dotyczy przede wszystkim Bałkanów Zachodnich. Jest otwarcie także na kraje wschodu Europy. To m.in. Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia, może nawet w przyszłości – Białoruś. Współpraca energetyczna ma nie tylko wymiar bezpieczeństwa, ale również integracyjny. Dzięki partnerstwu energetycznemu zbliżamy się do siebie – przyznał prof. Buzek.

– Ukraina to kraj szczególnie zagrożony. Ma ona trudności m.in. we wprowadzaniu zmian, które są niezbędne, by w przyszłości przystąpić do Unii Europejskiej. Z drugiej strony – trzeba stawiać wysokie wymagania. Jeśli Ukraina oczekuje na dalsze otwarcie i coraz bliższą współpracę, a także unijne wsparcie finansowe – to musi kroczyć drogą reform i rozwiązać kwestie m.in. korupcji, wolnego sądownictwa, systemu wyborczego, otwartej gospodarki i przemysłu oraz polityki regionalnej i samorządowej. Wspólnota oczekuje, że to się zmieni. Wtedy Ukraina będzie miała większe szanse na otwarcie na UE – podsumował prof. Jerzy Buzek.

ToNie / opr. MatA

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Prof. Jerzy Buzek w Lublinie, 26.09.2017, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version