Spacery po parkach i lasach, rajdy rowerowe oraz plenerowe spotkania z naturą – to atrakcje Europejskich Dni Ptaków. W całym kraju w ciągu najbliższego weekendu zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń, które mają zwrócić uwagę na ptaki zamieszkujące dany teren.
W niedzielę taki ornitologiczny spacer zaplanowano w Puławach. – Teren parku i okolice Wisły obfitują w wiele różnych ciekawych gatunków – mówi członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Piotr Safader. – Można wymienić: sieweczkę rzeczną i obrożna, brodźca piskliwego, rybitwę białoczelną, mewę. Pojawiają też się: czaple, kormorany, bączki. To bardzo ciekawy obszar, który co roku przynosi coraz to nowe odkrycia.
– Od pięciu lat sokół wędrowny wyprowadza lęgi na kominie elektrociepłowni. W Puławach na świat przyszło już 14 piskląt. A takich gniazd jest w Polsce tylko około 30. To pokazuje skalę wyjątkowości tego miejsca – informuje Marek Sieprawski z Działu Komunikacji Korporacyjnej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. – To, że na tym terenie żyje tak wiele ptaków, nie jest przypadkowe. Zakłady Azotowe „Puławy” to firma, która od 1985 prowadzi program ochrony środowiska, inwestuje w swoje instalacje, więc ptaki jako pierwsze – bez czytania gazet, słuchania radia i oglądania telewizji – poczuły, że klimat w Zakładach Azotowych „Puławy” im sprzyja.
– W czasie inwentaryzacji przyrodniczej obliczyliśmy, iż na terenie miasta gniazduje ok. 170 gatunków ptaków. Przelotem jest zaś około 300 gatunków. Co roku próbujemy przybliżać ich znaczenie, urodę i rolę w środowisku. Jednym z pomysłów na to są wycieczki ornitologiczne. Podczas nich poznajemy gatunki ptaków, ich obyczaje, wydawane przez nie odgłosy. Zawsze jesteśmy wyposażeni w lornetki. Swoje obserwacje przesyłamy do towarzystwa ornitologicznego. To pozwala na stworzenie ogólnopolskiej, a nawet ogólnoeuropejskiej listy migracji ptaków – mówi Izabela Giedrojć, kierownik Działu Zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich w Urzędzie Miasta w Puławach.
Każdego roku bohaterem Europejskich Dni Ptaków zostaje inny gatunek. Tym razem jest nim droździk – niewielki ptak o długości około 20 centymetrów. Można go poznać po rdzawoczerwonych bokach ciała.
ŁuG / opt. ToMa
Fot. Bruce McAdam / wikipedia.org