Przełom w walce z rakiem piersi

001 3169

Lubelscy naukowcy opracowują nowoczesną metodę wykrywania raka piersi. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Staniszewska oraz jej mąż Marcin Staniszewski. Pomysł może zrewolucjonizować walkę z nowotworem.

Główna technologia została już opracowana m.in. przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Dalsze prace będą kontynuowanie dzięki dotacji przyznanej przez Komisję Europejską. Obecnie pomysłodawcy kompletują zespół badaczy, który przeprowadzi niezbędne testy kliniczne. Badania odbędą się w kilku ośrodkach w Polsce.

– To bardzo ważny projekt – podkreśla Marcin Staniszewski. – Nasza sonda jest na tyle cienka, że możemy ją wprowadzić poprzez metalową prowadnicę, która przypomina igłę insulinową. Jest szansa, że pacjent nie odczuje żadnych dolegliwości bólowych podczas wprowadzania sondy w okolice guza nowotworowego. 30 minut – tyle czasu potrzeba na otrzymanie wyników. Chcemy wyeliminować tu błąd ludzki, który zdarza się w tradycyjnej diagnostyce. Nasza sonda działa bardziej matematycznie i tak też pokazuje wynik – tłumaczy.

Według statystyk w ubiegłym roku odnotowano 17,5 tysiąca nowych zachorowań na raka piersi. Zmniejsza się natomiast śmiertelność związana z tym nowotworem. Wcześnie wykryta choroba jest całkowicie wyleczalna dlatego tak istotne jest szybkie postawienie diagnozy.

– Mammografia, biopsja i diagnoza to proces. Badanie sondą i otrzymanie wyniku niemal natychmiast to byłaby rewelacja – przyznaje Barbara Leśniewska, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Mammografia czy ultrasonografia nie dają 100-procentowej pewności wykrycia nowotworu, a pacjentki na wyniki czekają nawet 2 tygodnie. – To badania podstawowe – mówi Zbigniew Dyrda z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Największym wrogiem w wykrywaniu raka jest strach lub wstyd przed chorobą.

Według szacunków wprowadzenie nowoczesnej technologii diagnostycznej do powszechnego użycia pozwoliłoby na zmniejszenie umieralności na raka piersi o 30%. Przy założeniu, że wszystkie badania i testy pójdą zgodnie z planem – mikrosonda pojawi się na rynku za 3 lata. 

MaTo

Fot. pixabay.com

Exit mobile version