Rok szkolny 2017/2018 dla wielu placówek oświatowych w Polsce jest bardzo trudny. Nowa podstawa programowa, konieczność zatrudniania bądź zwalniania nauczycieli, ale przede wszystkim wymogi związane z stroną logistyczną organizacji pracy uczniów i nauczycieli. Wszystko to spowodowało, że ciągle są szkoły, które niemal dosłownie walczą o swoją przyszłość i możliwość realizowania nauki.
– Nie ominęło to naszej placówki – mówi siostra Piotra ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. – Zostałyśmy postawione w trudnej dla nas sytuacji. Musimy przygotować nowe pomieszczenia dla czterech kolejnych klas. To będą klasy siódme i ósme, więc potrzebujemy pracowni fizyczno-chemicznej. Wszystko po to, by dzieci mogły w odpowiednich warunkach się uczyć – dodaje.
Dodatkową trudność stanowi to, że szkoła mieści się w zabytkowym budynku.
– Budynek pochodzi z XV wieku. W nim mieści się nasz klasztor i szkoła – powiedziała Radiu Lublin siostra Piotra. – Do tego roku było też przedszkole, któremu wynajmowałyśmy teren. W związku z reformą zostałyśmy zmuszone do wypowiedzenia dzierżawy. Przedszkole wyprowadziło się. Obecnie trwa remont pomieszczeń, które musimy dostosować do potrzeb szkoły.
W skomplikowanej sytuacji siostry niepozostały same.
– Pan Bóg nam bardzo pomaga. Wierzymy, że to jest jego dzieło – podkreśla siostra Piotra. – Ponad to bardzo wspierają nas rodzice uczniów. Bez ich pomocy nie byłybyśmy w stanie zbierać funduszy na remont. Razem organizujemy różne akcje charytatywne, koncerty, kwesty. Zbieramy pieniądze wszędzie, gdzie się da.
Aktywizacją rodziców zajął się Stanisław Żebrowski.
– Jest światełko nadziei, które pozwala wierzyć, że remont uda się przeprowadzić – zaznacza Żebrowski. – Alternatywą jest Budżet Obywatelski. Dzięki temu, że miasto zgodziło się wpisać nas na listę projektów, na renowację naszej szkoły możemy pozyskać 1 milion 200 tysięcy złotych z 1 miliona 600 tysięcy, na które opiewa remont pomieszczeń. To są ogromne pieniądze. My jako rodzice też chcieliśmy się bardzo w to włączyć – podsumowuje.
WB / opr. PaW
Fot. pixabay.com
CZYTAJ: Budżet Obywatelski: mieszkańcy mogą już głosować