„Zawodowy strzał w dziesiątkę” to program prowadzony przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, który ma na celu zachęcenie młodzieży do uczenia się w technikach, szkołach branżowych i policealnych. W ramach projektu został zorganizowany konkurs na najlepszy film promujący szkolnictwo zawodowe.
W głosowaniu internautów wygrał obraz pt. „51 sekund dla Technika” przygotowany przez Michała Bardzela z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. – Praktyka czyli mistrza. To hasło odzwierciedla charakter nauki w szkole technicznej. Tu możemy praktykować zawód – podkreśla zwycięzca.
– To uczniowie kręcili filmy, które promują szkoły branżowe, technika i placówki policealne – tłumaczy Elżbieta Denejko z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Musimy odbudować myślenie o szkolnictwie zawodowym. Kształcenie w zawodach odbywa się w kilku typach szkół. Chcemy dotrzeć do uczniów oraz ich rodziców i pokazać im, że sukces zawodowy nie musi wiązać się z liceum ogólnokształcącym. Chodzi o to, by dać młodzieży wybór – podkreśla.
– Od samego początku mojej edukacji interesowały mnie dziedziny techniczne. Nauka w technikum pozwala mi na zdobywanie doświadczenia z zakresu elektrotechniki czy elektroniki – mówi Bartłomiej Wierzchowiak z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku.
– Dziś szkolnictwo zawodowe to podstawa. Absolwent technikum z zawodem w ręku ma większe szanse na rynku pracy niż uczeń po ogólniaku – zaznacza Michał Tarnowski, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie.
– Wyraźnie widzimy wzrost zainteresowania młodych ludzi kształceniem zawodowym oraz potrzebę jego rozwoju. To niezbędne dla naszego rynku pracy. Ważne jest także to, by rodzice zauważali, jak bardzo zmieniły się szkoły zawodowe i jakie dają możliwości pracy – dodaje Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.
W konkursie filmowym nagrodę kuratora oświaty zdobył obraz pt. „Liga Zawodowców” przygotowany przez drużynę Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie.
MaK