Uwaga! Zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

doctor 563428 960 720 8

1 października o godzinie 8.00 zaczną obowiązywać nowe zasady funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Na terenie województwa lubelskiego taką usługę będzie świadczyło 27 placówek w 30 punktach.

– Zmiany dotyczą ich lokalizacji – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Karol Tarkowski.

ZOBACZ MAPĘ

W Lublinie nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie udzielana w trzech, a nie jak do tej pory pięciu szpitalach. Są to placówki przy al. Kraśnickiej, ul. Biernackiego i ul. Abramowickiej. Placówki w Lublinie zadeklarowały, że dyżury będą pełnić również pediatrzy. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wyjaśnia, dlaczego zdecydowano się na szpitale zlokalizowane na obrzeżach miasta.

– Centrum miasta się wyludnia. Peryferia są zamieszkałe przez ludzi. To, że nocna i świąteczna opieka lekarska nie jest w centrum, to nie jest powód do alarmu. Na pewno będziemy to sprawdzać. Jak będą z tym problemy, to będę pierwszy, który będzie pukał do ministerstwa zdrowia – powiedział Radiu Lublin Czarnek.

Obowiązek świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą miały wszystkie szpitale sieciowe. Są to w szczególności placówki samorządowe, czyli powiatowe i wojewódzkie. Ideą zmian jest odciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, do których mają teraz trafiać pacjenci z najcięższymi dolegliwościami.

– Z tym bywa rożnie – przyznaje rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Agnieszka Osińska. – Tylko 30% dzieci to są pacjenci, którzy powinni trafić na SOR. Reszta pacjentów mogłaby być przyjęta przez lekarza podstawowego kontaktu – dodaje.

W powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim oraz tomaszowskim nocną i świąteczną opiekę zdrowotną będą realizować te same placówki medyczne, co dotychczas. W Zamościu pomoc zapewni dodatkowo Zamojski Szpital Niepubliczny przy ul. Peowiaków 1. Na liście placówek świadczących te usługi pozostaje Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II.

– Mieszkańcy Zamościa i okolic powinni skorzystać na tej zmianie – mówi dyrektor placówki, lek. med. Andrzej Mielcarek. – Z przyzwyczajenia ludzie na pewno będą przychodzić do nas, ale należy pamiętać, że w środku miasta będzie drugi punkt pomocy. Myślę, że to jest korzystne dla naszego miasta – dodaje.

Na zachodzie regionu – w powiatach puławskim i opolskim – nie będzie żadnych zmian. Jedynie w Rykach usługi dla pacjentów będą świadczone w nowym miejscu – w Szpitalu Powiatowym przy ul. Żytniej 23. W największym mieście tego regionu, w Puławach, na razie wszystko pozostaje bez zmian.

– Nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje w Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Partyzantów 17. Przymierzamy się do zmiany organizacji i przeniesienia. Natomiast do końca roku nic się nie zmieni – tłumaczy Magdalena Tarczyńska z puławskiego szpitala.

W Białej Podlaskiej pacjenci powinni zgłaszać się do szpitala przy ul. Terebelskiej. W Krasnymstawie punkt będzie na terenie szpitala przy ul. Głowackiego 3, w pobliżu SOR-u. To korzystne rozwiązanie dla pacjentów. W razie pomyłki będą mieli do pokonania nie więcej, niż kilkadziesiąt metrów, a nie jak do tej pory, kilka kilometrów. Bez zmian we Włodawie. W Chełmie punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej również będzie w tym samym miejscu, co dotychczas, czyli przy ul. Słowackiego 33.

Lubelski NFZ uruchamia specjalną linię telefoniczną dla pacjentów, którzy będą chcieli dowiedzieć się, gdzie mają pójść, żeby skorzystać ze świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Telefon będzie działał całodobowo od jutra (29.09) od godziny 8.00 do poniedziałku (02.10) do godziny 20.00. Informacje można otrzymać pod numerem: 661 881 054.

ZAlew / AlF / MaT / DoG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version