We Włodawie rozpoczął się Festiwal Trzech Kultur – artystyczno-edukacyjna impreza przypominająca o wielokulturowości tych terenów, które przez wieki zgodnie zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, prawosławia i katolicyzmu.
Osią festiwalu jest Szlak Trzech Kultur, wiodący przez włodawskie świątynie – zespół synagogalny, cerkiew i kościół. Co wartościowego czeka na tym szlaku na gości osiemnastej już edycji festiwalu?
– Tegoroczna odsłona jest wyjątkowa, bo rozszerzamy tę kulturę – zapewnia dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie, Anita Lewczuk vel Leoniuk. – Pretekstem jest pokazanie, że we Włodawie kiedyś istniał bardzo duży zbór kalwiński. Jego ministrem był Andrzej Węgierski, znany włodawski kaznodzieja, człowiek oświecony, bardzo dobry orator. Nie mówi się o tym. Wiele osób o tym nie wie i myśli, że trzy kultury to tylko kultura żydowska, prawosławna i katolicka, a okazuje się, że w naszym mieście jednak ta wielokulturowość była trochę szersza.
– Zastanawiałem się zawsze co kształtowało takie zgodne współżycie ludzi tak różnych etnicznie i wyznaniowo – mówi ojciec Dariusz Cichor, przeor klasztoru Paulinów we Włodawie i proboszcz parafii Św. Ludwika. – Kształtowało ich niewątpliwie Słowo Boże, którego słuchali w swoich świątyniach. Branie tego słowa na serio, praktykowanie we własnym życiu tak zmieniało serca, że oni mogli ze sobą, mimo wszelkich istniejących między nimi różnic, żyć wspólnie przy wszystkich swoich słabościach.
– El Saffron wykonuje muzykę Żydów sefardyjskich, czyli połączenie muzyki żydowskiej, hiszpańskiej, arabskiej w duchu flamenco – mówi Izabela Szafrańska z zespołu El Saffron.
– Robimy również jarmark festiwalowy, chcąc pokazać autentyczny przekrój tych dawnych czasów. Jarmark jest połączony z jarmarkiem ginących zawodów – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk. – We Włodawie działa stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej, którzy bardzo się w to angażują.
W programie tegorocznej edycji Festiwalu Trzech Kultur są liczne projekcje filmowe, spektakle, warsztaty i koncerty. Dla przypomnienia protestanckich tradycji wystąpią na przykład chóry gospel.
Festiwal potrwa do niedzieli, a gwiazdą pierwszego dnia jest Renata Przemyk.
DoG/ DySzcz
Festiwal Trzech Kultur, Włodawa, 22.09.2017, fot. Dominik Gil